Zakaz handlu w niedziele rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził niemal trzy lata temu, początkowo w częściowej formie. Na przestrzeni lat przepisy były jednak sukcesywnie zaostrzane, do momentu, w którym przewidziano w ciągu całego roku zaledwie siedem niedziel handlowych. W takiej formy przepisy obowiązują od 2020 roku.
24 października to niedziela niehandlowa. Większość sklepów powinna być zamknięta, działać mogą jedynie te małe osiedlowe, w których pracuje właściciel lub jego rodzina. Z zakazu handlu wykluczone są również stacje benzynowe, apteki, cukiernie, kawiarnie i restauracje.
Więcej informacji na temat zakazu handlu na stronie głównej Gazeta.pl
Prawo przewiduje również wyjątek dla placówek pocztowych. W tym roku zaczęło korzystać z niego większość sieci handlowych. Część ze sklepów takich firm jak Biedronka, Lidl, Auchan czy Intermarche jest więc otwarta w każdą niedzielę, bo deklaruje, że pełni również funkcję poczty.
W ciągu kilku miesięcy praktyki te mają zostać ukrócone. Ustawa zaostrzająca zakaz handlu wróciła już z Senatu do Sejmu i została przyjęta. W życie ma wejść w ciągu trzech miesięcy od pojawienia się nowelizacji w dzienniku ustaw. Przepisy doprecyzowują, że w niedzielę mogą być otwarte sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że min. 40 proc. ich dochodów pochodzi z tej właśnie działalności.
Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko dwie. Mają one ułatwić świąteczne zakupy, sklepy będą więc otwarte w niedziele podczas dwóch tygodni poprzedzających Boże Narodzenie.
Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku jest krótki: