Olga Semeniuk przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej

Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk została wybrana na przewodniczącą Rady Polskiej Agencji Kosmicznej - przekazał resort w komunikacie.

Jak dodano, priorytetami dla przewodniczącej rady będą: kreowanie polityki kosmicznej, realizacja zadań wynikających z Polskiej Strategii Kosmicznej przyjętej przez rząd w 2017 r. oraz przygotowanie Krajowego Programu Kosmicznego.

W komunikacie zauważono również, że "zgodnie z Polską Strategią Kosmiczną skoncentrowanie funkcji zarządczej i koordynacyjnej znajduje się w rękach Ministerstwa Rozwoju i Technologii, odpowiadającego za całokształt polityki kosmicznej, przy jednoczesnym zapewnieniu współpracy z innymi resortami oraz partnerami". 

Kim jest Olga Semeniuk

Olga Semeniuk od 17 sierpnia 2021 r. jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Jest też jednocześnie Pełnomocnikiem Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Semeniuk jest absolwentką Międzywydziałowych Studiów Wschodniosłowiańskich na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wydziału Administracji i Nauk Społecznych na Politechnice Warszawskiej. Jak czytamy na stronach resortu rozwoju ukończyła też studium dla przyszłych liderów służby publicznej w Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Zobacz wideo Sven stracił w tym roku 2 mln metrów sześciennych wody. "Widziałem też agonię mniejszego lodowca" [OKO NA ŚWIAT]

Polska Agencja Kosmiczna

Polska Agencja Kosmiczna została utworzona w 2014 roku. Jej siedziba znajduje się w Gdańsku. Na czele POLSA stoi prezes agencji, którym jest obecnie prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, wiceprezesem ds. Nauki jest z kolei dr hab. inż. Marek Moszyński.

Do najważniejszych zadań Polskiej Agencji Kosmicznej należy m.in. wspieranie naszego przemysłu kosmicznego oraz środowiska naukowego poprzez łączenie świata biznesu i nauki, przygotowanie i implementacja Krajowego Programu Kosmicznego czy współpraca z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową, w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej.

Więcej o: