Polski Ład. Czy umowy śmieciowe zostaną oskładkowane od nowego roku? Rząd wymijająco

Jednym z elementów Polskiego Ładu miało być uporządkowanie stosunku pracy i oskładkowane umów śmieciowych. Rząd nie rezygnuje z tego pomysłu, ale wymijająco odpowiada na pytanie, czy reforma zostanie przeprowadzona przed końcem bieżącego roku.

Podczas prezentacji Polskiego Ładu Jarosław Kaczyński zapowiadał porządki na rynku pracy. Dotyczy to oskładkowania umów cywilnoprawnych, tzw. śmieciówek. 

Umowy śmieciowe zostaną oskładkowane, a ostatecznie zostaną zniesione

- zapowiadał prezes PiS

Zobacz wideo Trudno było znaleźć odpowiednich ludzi do tej roboty. Polskie "The Office" wchodzi z przytupem

Kiedy umowy śmieciowe zostaną oskładkowane?

Jeszcze przed prezentacją Polskiego Ładu Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej zapowiadał w styczniowym wywiadzie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że umowy śmieciowe zostaną oskładkowane z początkiem nowego roku. 

Na pewno chcielibyśmy, aby parlament uchwalił nowe prawo w tym obszarze jeszcze w tym roku. Nie oznacza to jednak, że zmiany wejdą w życie z miesiąca na miesiąc. Planujemy uwzględnić odpowiedni okres vacatio legis. W związku z powyższym optymalnym terminem będzie 1 stycznia 2022 r. Od tej daty wszystkie zlecenia zostałyby ozusowane

- mówił wówczas Szwed.

"DGP" w związku ze zbliżającym końcem roku postanowił zwrócić się do resortu rodziny z pytaniem, czy oskładkowanie śmieciówek wciąż  jest planowane na początek 2022 roku. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wymijająco odpowiedziało, że nadal trwają prace analityczne w zakresie oskładkowania umów cywilnoprawnych. 

Więcej na temat Polskiego Ładu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Pracodawcy, z którymi skontaktował się "DGP", widzą potrzebę uregulowania przepisów, ale podkreślają, że zmiany nie mogą wejść w życie za szybko. Ich zdaniem ustawa musi dostać odpowiedniego długie vacatio legis, by pracodawcy mieli czas dostosować się do nowych warunków. 

Polski Ład. Pierwszy pakiet już przegłosowany

Na początku października Sejm przegłosował pierwszy pakiet zmian z Polskiego Ładu, który dotyczy reformy prawa podatkowego. 

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Więcej o: