Polski Ład. Rząd podzielił pieniądze na inwestycje. Ile otrzyma Kraków?

Kraków otrzyma 134 mln zł na inwestycje w ramach rządowego funduszu "Polski Ład". Miasto przeznaczy środki m.in. na budowę Centrum Muzyki przy ul. Piastowskiej oraz Domu Pomocy Społecznej przy ul. Praskiej. Rząd przekaże na inwestycje w całej Polsce ponad 23 mld zł.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Nidzicy premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszego naboru wniosków o dofinansowanie inwestycji samorządowych w ramach Programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu. Zakłada on sfinansowanie m.in. budowy lub remontów dróg czy budynków użyteczności publicznej, a także przebudowy sieci wodno-kanalizacyjnych i rozwoju komunikacji publicznej. Rząd przeznaczył na inwestycje ponad 23 mld zł.

Szef rządu powiedział, że inwestycje będą realizowane przez promesy inwestycyjne z Banku Gospodarstwa Krajowego. Celem programu jest wyrównywanie poziomu życia w całym kraju.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Jarosław Kaczyński podczas prezentacji 'Polskiego ładu' PiS funduje koniec roku na wariackich papierach. Kaczyński: będą kłopoty

Polski Ład. 97 proc. samorządów otrzyma dofinansowanie na inwestycje

Obecny na konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował, że rząd rozdysponował 23 mld zł na 4 tys. projektów inwestycji samorządowych. Dofinansowanie otrzyma blisko 2800 gmin, powiatów, miast i miasteczek, co oznacza, że z programu skorzysta 97 proc. samorządów.

Szefernaker powiadomił, że samorządy złożyły 8 tys. wniosków na łączną kwotę 93 mld zł. - Założyliśmy, że żeby mogły wszystkie samorządy otrzymać te środki, to trzeba założyć proporcjonalność, dlatego wartości zadań inwestycyjnych są proporcjonalne do wielkości samorządu - wyjaśniał.

Mateusz Morawiecki podczas spotkania w Przecławiu na którym przekonywał do zalet programu Polski Ład Prof. Dudek: Wydajemy jak Grecja przed upadkiem. Polski Ład jest na kredyt

Polski Ład. Kraków otrzyma 134 mln zł. Na co przeznaczy środki?

Kwota dofinansowania dla inwestycji w Małopolsce wynosi ponad 1,9 mld zł. Do samego Krakowa trafi natomiast 134 mln zł. Na budowę Centrum Muzyki przy ul. Piastowskiej miasto otrzymało 99 mln zł. Budowa Domu Pomocy Społecznej przy ul. Praskiej uzyskała 30 mln zł dofinansowania. Natomiast na zagospodarowanie parku rzecznego "Ogród Płaszów" w ramach etapu II i III Kraków dostanie 5 mln zł.

Pełna lista wszystkich inwestycji w Małopolsce została udostępniona przez Małopolski Urząd Wojewódzki i liczy 279 pozycji.

Zobacz wideo Biznes walczy ze zmianami klimatu? Chusteczki bez plastiku. "Naszą odpowiedzialnością jest edukowanie"
Więcej o: