Akcyza na alkohol i papierosy w górę. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy

Do Sejmu płynął projekt ustawy podwyższającej stawki akcyzy na alkohol i papierosy. Zgodnie z nim, od Nowego Roku akcyza na alkohol wzrośnie o 10 proc., a w kolejnych pięciu latach będzie rosła co roku o pięć proc.

Więcej informacji z gospodarki przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Z przewidywanej podwyżki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 procent. Będą one nadal opodatkowane obecną stawką 97 złotych od hektolitra.

Zobacz wideo

Minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 procent do 105 procent całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów. Stawka kwotowa akcyzy na papierosy, tytoń do palenia, cygara, cygaretki i susz tytoniowy ma rosnąć co roku o 10 procent. Akcyza na płyny do papierosów elektronicznych nie ulegnie zmianie.

Rząd chce podnieść akcyzę na piwoO tyle Polacy zapłacą więcej za wódkę, wino, piwo. Resort zaprzeczał

Jak w przyszłym roku zmienią się ceny alkoholu i papierosów?

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, półlitrowa butelka wódki zdrożeje o ok. 1,50 zł, wino (0,75 l) o ok. 16 gr, a piwo o ok. 6 gr. Paczka papierosów podrożeje natomiast o ok. 30 gr.

Co ciekawe, gdy we wrześniu pojawiły się pierwsze doniesienia o drastycznym wzroście akcyzy, resort finansów zaprzeczał. "Informacje o planach drastycznej podwyżki akcyzy na alkohol to fake news. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace w tym kierunku. StopFakeNews" - pisał resort na Twitterze. Dziś dziennikarze przypominają ten wpis, wskazując, że projekt jednak istnieje. 

Przekop Mierzei WiślanejPrzekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

Rząd zyska 100 mld w 10 lat

Według wyliczeń samego resortu, podawanych w ocenie skutków regulacji projektu, zmiana akcyzy przyniesie spore korzyści budżetowi. Przez okres 10 lat mają one przekroczyć 10 mld zł. W przyszłym roku z wyższych podatków wpłynąć ma ok. 2 mld zł, rok później już ponad 3 mld - wszystko przez już zaplanowane wzrosty wysokości akcyzy. 

Wódka - zdjęcie poglądoweAkcyza na alkohol i papierosy w górę. I tak do 2027 r. Budżet ma zyskać 103 mld zł

Akcyza od lat jest coraz ważniejszym źródłem dochodu dla budżetu państwa. Danina, którą Polacy płacą w paliwie, alkoholu i papierosach w 2010 roku przynosiła ok. 50 mld zł, w 2018 roku dochody z tego tytułu przekroczyły 60 mld zł. W 2020 roku będzie to już niemal 78 mld zł. 

Więcej o: