Emerytury stażowe. Ile trzeba by przepracować, by otrzymać świadczenie?

Emerytury stażowe według projektu "Solidarności" trafiły już do Sejmu. Ile lat trzeba by przepracować, by udać się na taką emeryturę? Czy jest szansa, że posłowie przegłosują ten obywatelski projekt?

Emerytury stażowe to alternatywa dla wieku emerytalnego. Zamiast daty urodzenia, liczyć miałaby się liczba przepracowanych lat. Projekt od dekady próbuje przepchnąć "Solidarność". Ustawę obiecywał też w kampanii wyborczej Andrzej Duda, ale niewiele wskazuje, by podtrzymywał zainteresowanie tym tematem. Związkowcy za to są na dobrej drodze do przeforsowania ustawy. 

Zobacz wideo Biznes walczy ze zmianami klimatu? Chusteczki bez plastiku. "Naszą odpowiedzialnością jest edukowanie"

Emerytury stażowe. Ile lat pracy trzeba mieć?

W ubiegłym tygodniu "Solidarność" złożyła w Sejmie 235 tys. podpisów popierających projekt emerytury stażowej, co rozpoczyna proces legislacyjny. 18 października ustawę skierowano do Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych w celu wydania opinii o zgodności z prawem Unii Europejskiej.

20 października projekt trafił do konsultacji do organizacji reprezentujących pracodawców i pracowników. Kolejnym etapem będzie pierwsze czytanie w Sejmie.

Więcej aktualnych informacji na temat emerytur znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

Zgodnie z propozycją związkowców na wcześniejszą emeryturę kobiety mogłyby przejść po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach pracy. Warunkiem miałoby też być uzbieranie kapitału, który pozwoli na wypłatę co najmniej emerytury minimalnej (obecnie 1022,30 zł netto).

Emerytura stażowa - czy projekt wejdzie w życie? Kiedy to możliwe?

Jeśli wszystkie wymagania formalne będą spełnione, to pierwsze czytanie w Sejmie musi odbyć się w ciągu trzech miesięcy od daty złożenia projektu, co oznacza, że odbędzie się najpóźniej w grudniu 2021.

To nie daje żadnych gwarancji, że Sejm ustawę przegłosuje. Najczęściej projekty obywatelskie są przez rząd odrzucane, a ich historia kończy się po pierwszym czytaniu. Wprowadzenie emerytur stażowych utrudnia też fakt, że rząd raczej dąży do zachęcenia seniorów do jak najdłuższej aktywności zawodowej, stąd wprowadzenie w Polskim Ładzie ulg podatkowych dla pracujących seniorów.

***

Podwyżki stóp będą jak zimny prysznic na ceny mieszkań? Czekamy na wasze pytania do eksperta. Wracamy z kolejnym odcinkiem programu Q&A. Wy, nasi czytelnicy, zdecydowaliście, że jego tematem będzie rynek nieruchomości. Czekamy na wasze pytania, przysyłajcie je do nas na adres news_gazetapl@agora.pl, a zadamy je ekspertowi w najbliższy czwartek.

Więcej o: