Wszystkich 安i皻ych. Ceny zniczy wzros造 o kilkadziesi徠 proc. Gdzie jest najdro瞠j?

Ceny zniczy i kwiat闚 podro瘸造 nawet o kilkadziesi徠 proc. - Tak 幢e jeszcze nie by這. To prawda, ceny zniczy posz造 o ponad jedn czwart w g鏎 - przyznaj sprzedawcy.
Zobacz wideo Cholewińska-Szymańska o zamknięciu cmentarzy: Tam, gdzie jest dużo zachorowań, powinny być zamknięte

Już niedługo 1 listopada. Okazuje się jednak, że ceny zniczy są wyższe o kilkadziesiąt proc. niż w ubiegłym roku. A do dnia Wszystkich Świętych mogą się jeszcze zmienić.

Przekop Mierzei WiślanejPrzekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

Wszystkich Świętych. Duży wzrost cen zniczy

Jak wynika z reportażu Onetu, ceny świec nagrobnych wzrosły w całym kraju. W Warszawie ceny zniczy w ciągu roku podskoczyły o około 20-30 proc. Najtańszy znicz przy Starych Powązkach kosztuje trzy złote.

- Tak źle jeszcze nie było. To prawda, ceny zniczy poszły o ponad jedną czwartą w górę. Wie pan, ropa drożeje, to i parafina drożeje. Nie wiem, skąd biorą swoje ceny markety, które totalnie rozwalają handel - powiedział dziennikarce portalu mężczyzna, który od 16 lat sprzedaje znicze i kwiaty przy warszawskiej nekropolii. 

W Poznaniu sprzedawczyni zniczy oceniła wzrost ich ceny o około 30 proc. Podrożały jednak także wkłady - te o około 50 proc. Dodatkowo więcej trzeba zapłacić także za transport z Chin, co także przekłada się na ostateczną kwotę, którą musi zapłacić klient.

Pani Monika handlująca przy Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku oceniła natomiast wzrost cen zniczy o kilkadziesiąt procent. - To nie leży po naszej stronie, bo jesteśmy uzależnieni od dostawców - zapewniła. Na wzrost cen zniczy ma mieć wpływ nie tylko wzrost cen surowców, ale i inflacja oraz wzrost ceny minimalnej.

W Krakowie ceny zniczy, w zależności od rozmiaru, kształtu i koloru, wzrosły od kilku groszy do kilku złotych za sztukę. Najtańszy, jaki udało się znaleźć przy Cmentarzu Rakowickim, kosztował sześć złotych. W Kielcach ceny wzrosły natomiast o około 30 proc. Podrożały także kwiaty.

Wszystkich Świętych. Ceny zniczy wzrosły też w sklepach

Jak podaje Money.pl, wzrost cen zniczy widać także w dużych supermarketach. W 2020 roku za szklany znicz z parafinowym wkładem trzeba było zapłacić w Lidlu 15,99 złotych - a dziś ten sam znicz kosztuje już 18,99 złotych, ale przy zakupie minimum czterech sztuk. 

Biedronce ceny wahają się od 2,49 zł za sam wkład do 24,99 zł za znicz. Carrefour oferuje najtańsze wkłady za 1,29 złotych, a za najbardziej ozdobne znicze klient musi zapłacić już 25,99 złotych. W Kauflandzie wkłady kosztują od 3,99 złotych a najdroższe znicze do nawet 69,99 złotych.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Licznik prądu (zdjęcie ilustracyjne)List dziewięciu przed nadzwyczajną naradą. Co z cenami energii w Europie?

Producenci zniczy zapowiadają, że taniej nie będzie

Na to, że ceny produktów przy cmentarnych stoiskach są w tym roku wyjątkowo wysokie, uwagę zwróciła także Wirtualna Polska. Jak się okazuje, ceny kwiatów w hurtowniach wzrosły nawet o kilkadziesiąt procent. Znacząco podrożały także surowce, z których wytwarza się znicze. Podwyżce uległa cena gazu, a za tym i szkła, koszty transportu. Parafina podrożała nawet o 70 proc. Producenci zapowiadają, że taniej nie będzie. 

Wi璚ej o: