PLL LOT pozywa firmę Boeing. Polska spółka domaga się miliarda złotych odszkodowania

Spółka PLL LOT złożyła do sądu w Stanach Zjednoczonych pozew przeciwko firmie Boeing w związku z samolotami 737 MAX. LOT domaga się odszkodowania w kwocie nie mniejszej niż miliard złotych (250 mln dolarów).

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT pozywają firmę Boeing. Prawnicy polskiego przewoźnika złożyli pozew w związku z brakiem odszkodowania za uziemienie samolotów Boeing 737 - MAX. Pozew został złożony w sądzie w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Informację potwierdził rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski.

Zobacz wideo Awaryjne lądowanie boeinga na Syberii

PLL LOT pozywają Boeinga

Wcześniej zdecydowane kroki w tej sprawie zapowiadał prezes LOT-u Rafał Milczarski. Prezes powiedział, że polski przewoźnik na pewno odzyska pieniądze. Podkreślił, że LOT poniósł duże straty związane z uziemieniem tych maszyn. Zwrócił uwagę, że od wielu miesięcy były prowadzone rozmowy z amerykańkim koncernem, ale nie przyniosły one dotychczas rezultatów. Zapowiedział, że "PLL LOT nie odpuści niczego, co firma Boeing jest winna".

Jak poinformowała na Twitterze Polska Agencja Prasowa, LOT domaga się od Boeinga odszkodowania w kwocie nie mniejszej niż 1 mld zł (250 mln dol).

Z powodu uziemienia tego typu samolotów, LOT musiał w trybie pilnym leasingować inne maszyny, co generowało dodatkowe koszty. Co więcej, w wielu przypadkach starszy typ samolotów generował wyższe opłaty lotniskowe związane między innymi z wyższą emisją hałasu. Tak było między innymi w przypadku lotniska Heathrow w Londynie.

Ostatecznie samoloty Boeing 737 - MAX wróciły do służby wiosną tego roku. LOT zrezygnował jednak z części zamówionych maszyn tego typu.

LOT kontra Boeing

Wiosną 2019 roku LOT musiał uziemić pięć samolotów Boeing 737 - MAX 8 ze względu na wadliwe oprogramowanie maszyn. Oprogramowanie to doprowadziło w dwóch innych egzemplarzach do katastrof lotniczych, w których zginęło kilkaset osób.

Za straty spowodowane uziemieniem LOT żąda zadośćuczynienia finansowego.

Więcej o: