PLL LOT pozywa firmę Boeing. Polska spółka domaga się miliarda złotych odszkodowania

Spółka PLL LOT złożyła do sądu w Stanach Zjednoczonych pozew przeciwko firmie Boeing w związku z samolotami 737 MAX. LOT domaga się odszkodowania w kwocie nie mniejszej niż miliard złotych (250 mln dolarów).

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT pozywają firmę Boeing. Prawnicy polskiego przewoźnika złożyli pozew w związku z brakiem odszkodowania za uziemienie samolotów Boeing 737 - MAX. Pozew został złożony w sądzie w Seattle w Stanach Zjednoczonych. Informację potwierdził rzecznik PLL LOT Krzysztof Moczulski.

Zobacz wideo Awaryjne lądowanie boeinga na Syberii

PLL LOT pozywają Boeinga

Wcześniej zdecydowane kroki w tej sprawie zapowiadał prezes LOT-u Rafał Milczarski. Prezes powiedział, że polski przewoźnik na pewno odzyska pieniądze. Podkreślił, że LOT poniósł duże straty związane z uziemieniem tych maszyn. Zwrócił uwagę, że od wielu miesięcy były prowadzone rozmowy z amerykańkim koncernem, ale nie przyniosły one dotychczas rezultatów. Zapowiedział, że "PLL LOT nie odpuści niczego, co firma Boeing jest winna".

Przekop Mierzei WiślanejPrzekop Mierzei Wiślanej. Sztuczna wyspa niemal ukończona. [ZDJĘCIA]

Jak poinformowała na Twitterze Polska Agencja Prasowa, LOT domaga się od Boeinga odszkodowania w kwocie nie mniejszej niż 1 mld zł (250 mln dol).

Z powodu uziemienia tego typu samolotów, LOT musiał w trybie pilnym leasingować inne maszyny, co generowało dodatkowe koszty. Co więcej, w wielu przypadkach starszy typ samolotów generował wyższe opłaty lotniskowe związane między innymi z wyższą emisją hałasu. Tak było między innymi w przypadku lotniska Heathrow w Londynie.

Ostatecznie samoloty Boeing 737 - MAX wróciły do służby wiosną tego roku. LOT zrezygnował jednak z części zamówionych maszyn tego typu.

LOT kontra Boeing

Wiosną 2019 roku LOT musiał uziemić pięć samolotów Boeing 737 - MAX 8 ze względu na wadliwe oprogramowanie maszyn. Oprogramowanie to doprowadziło w dwóch innych egzemplarzach do katastrof lotniczych, w których zginęło kilkaset osób.

Za straty spowodowane uziemieniem LOT żąda zadośćuczynienia finansowego.

Więcej o: