Renta dożywotnia 2021. Na czym polega świadczenie i kto może je otrzymać?

Renta dożywotnia to świadczenie, na które decyduje się coraz więcej osób. Na czym dokładnie polega renta dożywotnia? Kto może ją otrzymać? Jakie warunki należy spełnić i jak oblicza się jej wysokość? Odpowiadamy.

Głównym warunkiem otrzymywania renty dożywotniej jest posiadanie na własność nieruchomości. Wówczas senior może zdecydować się na pobieranie renty dożywotniej. Na czym ona polega?

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Renta dożywotnia. Kto może ją otrzymać?

O rentę dożywotnią w Polsce można starać się od 10 lat. Czym zatem jest renta dożywotnia? To nic innego jak hipoteka odwrócona w modelu sprzedażowym, która pozwala seniorowi na otrzymywanie comiesięcznego świadczenia od danej instytucji finansowej w zamian za przeniesienie prawa własności do posiadanej przez niego nieruchomości. Wypłaty te są dożywotnie, a senior może w swojej nieruchomości przebywać aż do momentu śmierci. Warto mieć jednak na uwadze, że rozwiązanie te skierowane jest tylko do osób powyżej 65. roku życia.

Portal Infor informuje jednak, że decydując się na takie rozwiązanie, należy wykazać się szczególną ostrożnością. Zdaniem przeciwników renty dożywotniej, wynagrodzenie jest niewspółmierne do wartości danej nieruchomości. Są sytuacje, gdy nieruchomość wartą kilkaset tysięcy złotych wymienia się na świadczenie w wysokości zaledwie kilkuset złotych miesięcznie.

Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl.

Renty dożywotniej nie powinniśmy jednak mylić z hipoteką odwróconą w modelu kredytowym. Ten w Polsce nie jest stosowany i polega jedynie na otrzymywaniu dodatkowej gotówki przez określony czas - z reguły przez kilka lat.

Renta dożywotnia. Od czego zależy jej wysokość?

O kwocie, w jakiej zostanie wypłacana renta dożywotnia, decyduje wartość posiadanej przez seniora nieruchomości. W ustaleniu wysokości renty dożywotniej znaczenie mają też płeć oraz wiek seniora. W każdym przypadku jest ona wyliczana indywidualnie. Średnia wartość tego rodzaju renty wynosi zazwyczaj ok. 1000 zł, jednak zdarzają się przypadki, w których może wynieść nawet 5000 zł.

Więcej o: