Dokąd najczęściej latają Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki? Dane z listy lotów HEAD

Jak informuje portal dziennik.pl, z lotów o statusie HEAD najczęściej korzysta prezydent Polski Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. Dokąd najczęściej latają polscy rządzący?

Z lotów o statusie HEAD mogą korzystać wyłącznie najważniejsze osoby w kraju. Jak podaje portal dziennik.pl, od początku maja 2020 roku odbyło się 250 lotów o takim statusie. 

Loty o statusie HEAD. Kto w Polsce korzysta z nich najczęściej?

Większość lotów HEAD odbył prezydent Polski Andrzej Duda. Trzeba podkreślić jednak, że zgodnie z procedurą, każdy lot głowy państwa musi mieć status HEAD. W ustawie z dnia 30 sierpnia 2019 roku o lotach najważniejszych osób w państwie przeczytać można, że "Każdy lot Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej jest lotem wykonywanym w misji oficjalnej."

W związku z tym nawet lot w celach wypoczynkowych czy związany z odwiedzeniem rodziny przez prezydenta musi mieć status HEAD. Zgodnie z ustawą prezydentowi w locie mogą towarzyszyć członkowie rodziny oraz zaproszone przez niego osoby. Kierunkiem lotu często wybieranym przez Andrzeja Dudę jest jego rodzinna miejscowość - Kraków.

Manifestacje 'My zostajeMY'. Tak protestują PolacyManifestacje "My zostajeMY". Tak protestują Polacy [GALERIA]

Więcej wiadomości na temat polityki przeczytasz na Gazeta.pl

Portal wskazuje, że drugą osobą, która najczęściej korzysta z lotów o statusie HEAD jest premier Mateusz Morawiecki. Najwięcej podróżuje on do miast takich jak: Gdańsk, Wrocław czy Katowice. Zazwyczaj są to loty w obie strony, tego samego dnia. Poza tym w lotach HEAD odbytych przez premiera znalazła się np. podróż do wsi Gryźliny (woj. warmińsko-mazurskie).

Kto jeszcze korzysta z lotów o statusie HEAD

Z lotów o statusie HEAD korzysta również m.in. Tomasz Grodzki. Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej najczęściej podróżuje za granicę np. do Stanów Zjednoczonych czy Austrii. Wśród odbytych przez niego lotów HEAD znalazły się również podróże do Szczecina, czyli miejscowości, z której pochodzi marszałek. 

Joe BidenBiały Dom ujawnia szczegóły podróży Bidena do Europy

Dane dotyczące lotów znajdują się w Centralnym Rejestrze Lotów HEAD, który powstał na podstawie ustawy o lotach najważniejszych osób w państwie w odpowiedzi na wykorzystywanie rządowych samolotów do celów prywatnych. Więcej na ten temat pisaliśmy m.in. w artykule "Marszałek Kuchciński lata z rodziną rządowym samolotem. Radio ZET publikuje dokumenty". 

Więcej o: