Zakaz handlu w niedzielę rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził niemal trzy lata temu, początkowo w częściowej formie. Na przestrzeni lat przepisy były jednak sukcesywnie zaostrzane, do momentu, w którym przewidziano w ciągu całego roku zaledwie siedem niedziel handlowych. W takiej formy przepisy obowiązują od 2020 roku.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl
31 października to niedziela niehandlowa. Większość sklepów powinna być zamknięta, działać mogę jedynie te małe osiedlowe, w których pracuje właściciel lub jego rodzina. Z zakazu handlu wykluczone są również stacje benzynowe, apteki, cukiernie, kawiarnie i restauracje.
Prawo przewiduje również wyjątek dla placówek pocztowych. W tym roku zaczęło korzystać z niego większość sieci handlowych. Część ze sklepów takich firm jak Biedronka, Lidl, Auchan czy Intermarche jest więc otwarta w każdą niedzielę, bo deklaruje, że pełni również funkcję poczty.
W ciągu trzech miesięcy praktyki te mają zostać ukrócone. Ustawa zaostrzająca zakaz handlu wróciła już z Senatu do Sejmu i została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. W życie wejdzie w lutym. Przepisy doprecyzowują, że w niedzielę mogą być otwarte sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że 40 proc. ich dochodów pochodzi z takiej formy działalności.
Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko dwie. Mają one ułatwić świąteczne zakupy, sklepy będą więc otwarte w niedziele na przestrzeni dwóch tygodni poprzedzających Boże Narodzenie.
Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku jest krótki: