Polski Ład od 1 stycznia. Sejmowa komisja za odrzuceniem poprawek Senatu

Polski Ład najprawdopodobniej wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r., a wraz z nim wyższa składka zdrowotna. Sejmowa komisja finansów opowiedziała się za odrzuceniem poprawkę Senatu o wydłużeniu vacatio legis.

Więcej o Polskim Ładzie przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sejmowa komisja finansów opowiedziała się za odrzuceniem większości poprawek Senatu do ustawy podatkowej z Polskiego Ładu. Izba wyższa zaproponowała między innymi przesunięcie z 1 stycznia 2022 roku na 1 stycznia 2023 roku wejście w życie przepisów podatkowych. Sejmowa komisja finansów poprawkę odrzuciła.

Zobacz wideo Wynagrodzenia rosną szybciej niż inflacja? Nie zawsze. Ekspert tłumaczy

Podczas posiedzenia komisji, przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów, senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina tłumaczył, dlaczego Senat chciał wydłużenia vacatio legis ustawy. - Żeby dać szansę dobrego przygotowania przez obywateli, przez urzędy, przez instytucje, żeby nie doszło do chaosu po 1 stycznia - wyjaśniał.

Jezioro Tuz w Turcji Było jezioro, nie ma jeziora. Różowe wody Tuz wyschły zupełnie

Komisja finansów przeciwko poprawkom Senatu

Komisja finansów nie poparła opóźnienia wejścia w życie ustawy. Jak powiedział wiceprzewodniczący, poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Szlachta, większość komisji przychyliła się do stanowiska rządu i poprawkę odrzuciła. Poseł nie zgodził się z opinią, że firmy nie zdążą ze wdrożeniem nowych przepisów podatkowych. - Jest dużo propozycji bardzo korzystnych i to będzie motywować (...), żeby przygotować się i skorzystać z tej wielkiej szansy modernizacyjnej dla Polski po pandemii - mówił.

Senat zaproponował w sumie kilkadziesiąt poprawek do ustawy. Większość z nich miała charakter redakcyjny i uściślający. One uzyskały pozytywną rekomendację posłów komisji finansów. Negatywną opinię komisji ma poprawka zwiększająca udział samorządów we wpływach z podatków, rozszerzająca ulgi dla klasy średniej o emerytów i osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie.

Premier Mateusz Morawiecki Polski Ład odroczony? "Senat nie jest w stanie poprawić wszystkich błędów"

Uchwalona 1 października nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podwyższa kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych oraz zwiększa do 120 tysięcy złotych próg, od którego będzie liczyć się 32 proc. podatku PIT.

Więcej o: