Wzrost cen. Wyższe stawki akcyzy na alkohol i papierosy. Sejm przegłosował nowelizację ustawy

Większość posłów w Sejmie poparła nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, który zakłada podniesienie stawek na alkohol, papierosy i tytoń. Głosujący nie poparli wniosku opozycji o przekazanie pieniędzy pochodzących z podwyżki akcyzy na ochronę zdrowia.

Dodatkowe wpływy z tytułu akcyzy mają wynosić - w założeniu rządu - 100 miliardów złotych w ciągu 10 lat. Mimo wniosku opozycji, pieniądze te nie trafią do ochrony zdrowia. 

Zobacz wideo Czy PiS ma szansę na trzecią kadencję? Kwaśniewski: Taki scenariusz też jest możliwy

Wzrost cen. Wyższe stawki akcyzy na alkohol, papierosy i tytoń. Opozycja przeciwna nowelizacji

W piątek 29 października Sejm przegłosował nowelizację o podniesieniu stawek akcyzy na wyroby alkoholowe oraz papierosy i tytoń. Stawki akcyzy mają zmienić się już w 2022 roku. Celem ustawy jest zaplanowanie także wyższych stawek na kolejne lata 2023-2027.

Nowelizację poparło 219 posłów, przeciwko głosowało 208, od głosu wstrzymało się natomiast 10. Posłowie nie poparli wniosku opozycji, którego założeniem było przeznaczenie pieniędzy z podwyżek akcyzy na ochronę zdrowia. Opozycja negowała też prozdrowotny cel podwyżek. Niektórzy wspominali o odwrotnym efekcie do zamierzonego i mniejszych wpływach z podatku, a także o nakręcaniu inflacji.

Parada stanowiła element obchodów, których celem było uhonorowanie żołnierzy niemieckich pełniących w przeszłości służbę w Afganistanie Marsz żołnierzy z pochodniami przed Reichstagiem. Polski MSZ reaguje [ZDJĘCIA]

- Cel ustawy jest czysto prozdrowotny. Zgodnie z badaniami podniesienie akcyzy prowadzi do mniejszej dostępności cenowej, a więc i do zmniejszenia spożycia - powiedział w Sejmie Jan Sarnowski,  wiceminister finansów jak cytuje portal Onet.pl.

Więcej informacji z Sejmu przeczytasz na stronie Gazeta.pl

Nowelizacja o podniesieniu akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe

W związku z proponowanym zapisem, od początku przyszłego roku, czyli od 1 stycznia 2022, stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie, mają wzrosnąć o 10 proc. Z kolei minimalna stawka akcyzy na papierosy ma wzrosnąć do 105 proc. z obecnych 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy - naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów.

Ubóstwo (zdjęcie ilustracyjne) Niepokojący wzrost skrajnego ubóstwa. "To przez pandemię i lockdown" [RAPORT]

Projekt przewiduje również wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia. Z kolei stawka akcyzy na wyroby nowatorskie zostanie podniesiona przez podwyższenie stawki kwotowej o 100 proc.

Więcej o: