Czy McDonald's jest otwarty we Wszystkich Świętych? Czy 1 listopada można zjeść w restauracji?

Czy McDonald's jest otwarty we Wszystkich Świętach? Czy 1 listopada można zjeść w restauracjach sieci fast food?

Trwa długi weekend związany ze świętem zmarłych. 1 listopada to święto państwowe, a więc dzień wolny od pracy, w którym obowiązują zasady z ustawy o zakazie handlu w niedzielę i święta. Restauracje są jednak z niej wyłączone. 

Zobacz wideo Biznes walczy ze zmianami klimatu? Chusteczki bez plastiku. "Naszą odpowiedzialnością jest edukowanie"

Wszystkich Świętych. McDonald's może być dzisiaj otwarty

Restauracje nie muszą być zamknięte w Święto Zmarłych. Oznacza to, że część lokali McDonald's 1 listopada działa normalnie. Dotyczy to głównie wolnostojących restauracji sieci fast food. Nie działają z kolei te mieszczące się w zamkniętych dzisiaj galeriach handlowych. Listę otwartych restauracji McDonald's możecie sprawdzić pod TYM adresem.

Zakaz handlu zaostrzony

Zakaz handlu w niedziele i święta dotyczy przede wszystkim sklepów. Wyłączone są z niego właśnie lokale gastronomiczne, ale również apteki czy stacje benzynowe. W ostatnich miesiącach duże sieci handlowe zaczęły jednak omijać zakaz handlu w niedzielę.

Przepisy zdołano jednak znowelizować. Załatane prawo stanowi, że w niedzielę mogą otworzyć się jedynie sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że 40 proc. przychodów pochodzi z tej działalności. 

Więcej na temat biznesu znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Działać mogą również sklepy, w których za kasą stanie właściciel. Ponadto przedsiębiorca, który prowadzi sklep, będzie mógł korzystać z nieodpłatnej pomocy między innymi małżonka, dzieci i rodzeństwa w niehandlowe niedziele. Te osoby nie będą mogły być jednak pracownikami lub zatrudnionymi w danej placówce handlowej.

Nowelizacja rozszerza wykaz wyłączeń spod zakazu handlu także o placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych. Te punkty będą mogły działać także w niedziele w okresie 1 czerwca do 30 września. 

Przepisy wejdą w życie od 1 lutego 2022 roku. 

Więcej o: