PGNiG odkryło złoże ropy w Norwegii. "Cenne uzupełnienie naszego portfolio wydobywczego"

PGNiG odkryło złoże ropy naftowej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jego zasoby mogą wynosić od 19 do 63 mln baryłek.

PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi odkryło złoże węglowodorów na koncesji PL939 położonej w południowej części Morza Norweskiego. Pobrane próbki wskazują na obecność lekkiej ropy naftowej, której zasoby - zgodnie z szacunkami opublikowanymi przez norweską administrację naftową - wynoszą od 19 do 63 mln baryłek (ok. 2,1-7,1 mln ton) - czytamy w komunikacie PGNiG.

Złoże na prospekcie Egyptian Vulture znajduje się w utworach piaskowca z okresu kredy będących elementem Formacji Lange. Odwiert poszukiwawczy osiągnął 3883 metry pod poziomem morza, którego głębokość w miejscu prac wynosi 301 metrów.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

"Wydobycie ropy naftowej pozwala nam na dywersyfikację i optymalizację działalności w tym regionie"

Przy okazji wiercenia pobrano próbki i wykonano pomiary geofizyczne, które zostaną poddane pogłębionej analizie. Jej wyniki posłużą do oceny możliwości zagospodarowania odkrytych zasobów, przy czym partnerzy koncesyjni nie wykluczają podłączenia złoża do istniejącej infrastruktury sąsiednich złóż znajdujących się już w eksploatacji.

"Złoże na prospekcie Egyptian Vulture będzie stanowić cenne uzupełnienie naszego portfolio wydobywczego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W centrum strategii biznesowej PGNiG pozostaje gaz ziemny, jednak wydobycie ropy naftowej pozwala nam na dywersyfikację i optymalizację naszej działalności w tym regionie" - powiedział cytowany w komunikacie Paweł Majewski, prezes PGNiG, spółki, która jest właścicielem PGNiG Upstream Norway.

PGNiG Upstream Norway ma 30 proc. udziałów w koncesji. Jej operatorem jest Equinor Energy, który ma 55 proc. udziałów, 15 proc. należy do Longboat Energy.

PGNiG Upstream Norway jest udziałowcem w 58 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka szacuje, że w przyszłym roku wolumen jej produkcji wzrośnie do ponad 2,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego wobec nieco ponad 900 mln metrów sześciennych zakładanych na ten rok.

Zobacz wideo Dr Kassenberg: W UE można zaoszczędzić 60% energii, to tzw. negawaty
Więcej o: