Leroy Merlin otwiera wszystkie sklepy w niedziele. Powodem są działania konkurencji

Leroy Merlin Polska zapowiedziało otwarcie wszystkich swoich sklepów w Polsce w niedziele niehandlowe, począwszy od 7 listopada. Firma wyjaśniła, że decyzję podjęła m.in. w związku z działaniami konkurencji. Wcześniej sklepy w niedziele otworzyła Castorama.

Leroy Merlin Polska ma w Polsce 71 sklepów, które już od dłuższego czasu miały status placówek pocztowych. Dotychczas firma nie podjęła decyzji o otwarciu swoich sklepów w niedziele niehandlowe, ale w tym czasie analizowała rynek i działania firm konkurencyjnych. Teraz sieć wydała oficjalny komunikat.

Sieć Leroy Merlin otwiera się w niedziele

Wszystkie sklepy Leroy Merlin Polska będą otwarte w niedziele niehandlowe, począwszy od 7 listopada - czytamy w komunikacie prasowym. Jak wyjaśniono, decyzja ma związek z działaniami konkurencji oraz chęcią zapewnienia klientom równych szans w możliwości zaspokojenia potrzeb związanych z domem i ogrodem.

Firma wyjaśniła również, że w niedziele "pracować będą tylko ci pracownicy, którzy zadeklarowali taką chęć". "Obowiązuje zasada dobrowolności, a pracownicy, którzy chcą i mają możliwość podjęcia się pracy w niedziele, mogą liczyć na dodatkowe, atrakcyjne wynagrodzenie" - czytamy w komunikacie.

Przypomnijmy, że wcześniej decyzję o otwarciu swoich sklepów w niedziele podjęła Castorama.

Zakaz handlu w niedziele został zaostrzony

Ustawa o zakazie handlu w niedziele weszła w życie w 1 marca 2018 r. Od 2020 r. przepisy zostały zaostrzone, przez co klienci teoretycznie mogą zrobić zakupy jedynie w siedem niedziel w roku. Sieci sklepów spożywczych szybko znalazły lukę w przepisach i stosują ją od wielu miesięcy. I choć rząd wielokrotnie zapowiadał uszczelnienie przepisów, to kolejne sieci sklepów spożywczych przez kolejne miesiące otwierały swoje placówki w niedziele niehandlowe, stosując fortel "na usługi pocztowe".

Działalności pocztowej nie obowiązuje bowiem zakaz handlu w niedzielę. Efekt jest taki, że większość poczt, która ma prawo być w niedziele otwarta, jest nieczynna, za to sklepy spożywcze, które mają zakaz handlu w niedziele, są tego dnia otwarte.

Ostatecznie jednak ustawa zaostrzająca zakaz handlu wróciła z Senatu do Sejmu i została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Przepisy doprecyzowują, że w niedzielę mogą być otwarte sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że 40 proc. ich dochodów pochodzi z takiej formy działalności.  Ustawa wejdzie w życie w lutym 2022 r., sklepy mają więc jeszcze kwartał, by się do tego przygotować.

Zobacz wideo Trudny czas restauratorów. "Jest mnóstwo ofert pracy, na które brakuje odpowiedzi"
Więcej o: