Dwa miliony rodzin może stracić sygnał naziemnej TV. "Zachęcamy do wymiany telewizorów"

W przyszłym roku odbędzie się aktualizacja standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Związek Cyfrowa Polska apeluje, aby konsumenci upewnili się, czy ich telewizory będą w stanie odbierać nowy sygnał. Na utratę dostępu do naziemnej telewizji cyfrowej narażonych jest nawet 2 miliony gospodarstw domowych.

Wszystkie wprowadzane dziś do sprzedaży na polskim rynku telewizory muszą umożliwiać odbiór telewizji w nowym standardzie DVB-T2 i obsługiwać kodek HEVC. Te techniczne wymogi obowiązują od 1 grudnia 2019 r., co jednak oznacza, że urządzenia zakupione wcześniej mogą tej funkcjonalności nie posiadać. Tym samym w połowie przyszłego roku przestaną odbierać cyfrowy sygnał telewizji naziemnej - informuje w komunikacie prasowym związek Cyfrowa Polska.

W Polsce przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2 zostało podzielone na cztery etapy:

  • etap 1: od 28 marca 2022 r.
  • etap 2: od 25 kwietnia 2022 r.
  • etap 3: od 23 maja 2022 r.
  • etap 4: od 27 czerwca 2022 r.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Telewizor (zdjęcie ilustracyjne) Godzinny blok reklamowy podczas filmu? Nowe przepisy na to pozwalają

Nadchodzi zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

Przez ostatnie 5 lat odsetek sprzedawanych odbiorników z modułem DVB-T2 znacznie się zwiększył. W 2016 r. standard obsługiwała ponad połowa urządzeń dostępnych na rynku, a z końcem 2020 r., ze względu na nowe regulacje, już niemal wszystkie - zwracają uwagę związek Cyfrowa Polska i Krajowy Instytut Mediów.

Te dane napawają optymizmem, lecz według naszych badań ponad 2 mln gospodarstw domowych w kraju wciąż narażonych jest na zupełną utratę możliwość odbioru telewizji naziemnej ze względu na brak funkcji obsługi kodeka HEVC przez ich odbiorniki

- alarmuje Mirosław Kalinowski, dyrektor Krajowego Instytutu Mediów.

Prezes Cyfrowej Polski Michał Kanownik zaznacza, że w tej sytuacji konieczne jest dotarcie z informacją do tych telewidzów, których dotyczy problem. "Wiedza o nadchodzących zmianach w standardzie nadawania jest wciąż niska. Odbiorcy mogą wciąż nie być świadomym problemu z odbiorem sygnału telewizyjnego, który w przyszłym roku może dotknąć ich gospodarstwa domowe. A w wielu przypadkach konieczny będzie zakup nowego odbiornika" - powiedział i dodał, że należy zachować czujność i w razie potrzeby wymienić sprzęt.

Zdajemy sobie sprawę, że część Polaków korzysta z odbiorników, które aktualnie umożliwiają im odbiór naziemnej telewizji cyfrowej, lecz mogą okazać się niedostosowane do obsługi nowego typu sygnału. Apelujemy tym samym, aby widzowie dokładnie sprawdzili posiadany sprzęt i zachęcamy do wymiany telewizorów w sposób odpowiedzialny, aby móc korzystać z możliwości nadchodzącego standardu. Zachowajmy również ostrożność w czasie zakupów, aby nie ryzykować nabyciem urządzeń, np. dekoderów, które jedynie rzekomo spełniają nowe wymogi obsługi standardu DVB-T2 HEVC

- powiedział Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.

Telewizja Hybrydowa TVN TVN testuje telegazetę nowej generacji. Player w formie telewizji hybrydowej

"Urządzenia z płaskim ekranem nie gwarantują zgodności nowym formatem"

W Polsce trwa informacyjna kampania społeczna, mająca na celu przygotować Polaków na przejście na standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 HEVC i przypominać odbiorcom cyfrowej telewizji naziemnej o konieczności wymiany telewizorów na urządzenia kompatybilne z tym formatem. Zdaniem prezesa Związku Cyfrowa Polska kampania wymaga silniejszego i jasnego przekazu o dużym zasięgu.

"Do konsumentów musi trafić jasny komunikat, że nawet zakupione w ostatnich latach urządzenia z płaskim ekranem, wcale nie gwarantują zgodności nowym formatem nadawania" - zauważa Michał Kanownik, cytowany w komunikacie.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej zbiega się dodatkowo w czasie z kryzysem dostępności urządzeń elektronicznych na rynku. Branża producentów i dystrybutorów elektroniki obawia się, że wiosną przyszłego roku mogą występować w naszym kraju niedobory odbiorników kompatybilnych z DVB-T2 i kodekiem HEVC.

"Kluczowy w tym aspekcie okazać się może nadchodzący okres świąteczny. Warto, by konsumenci wykorzystali go do wymiany urządzeń na takie, które obsługują nowy standard" - zaleca prezes Cyfrowej Polski.

Zobacz wideo Władysław Grochowski o tym, jak zachowujemy się jako społeczeństwo wobec migrantów
Więcej o: