Zwolnienia lekarskie. ZUS wyjaśnił zmiany w uprawnieniach kontroli

Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł prosić banki i operatorów sieci komórkowych o dane i lokalizację ich klientów? Takie wątpliwości pojawiły się w związku z nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Odpowiadamy.
Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

24 czerwca 2021 r. doszło do nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. i już budzą wątpliwości. Niejasne pozostają dla niektórych kwestie dotyczące pozyskiwania danych i źródeł, z których Zakład Ubezpieczeń Społecznych może czerpać. 

Oddanie części autostrady A1 do użytku Łatwiejszy przejazd A1. Oddano część z Radomska do Częstochowy [ZDJĘCIA, FILM]

ZUS będzie odwiedzał sąsiadów osób przebywających na zwolnieniach lekarskich?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdementował informacje, jakie pojawiły się swojego czasu w niektórych mediach, jakoby przedstawiciele ZUS mieli odwiedzać sąsiadów osób przebywających na zwolnieniu lekarskim i prosić o informacje na ich temat. 

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że zakład nie będzie mógł wystąpić do operatora sieci komórkowej, ani banku o informacje na temat ich klientów. Żebrowski zwrócił także uwagę, że obecnie brak pełnej i rzetelnej informacji i dokumentacji od płatników składek lub ubezpieczonych utrudnia ustalanie prawa do zasiłków, ich terminową wypłatę oraz ich weryfikację.

Więcej informacji na temat zasiłków znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Gertruda Uścińska, prezes ZUS 14. emerytura. Prezeska ZUS o oszustwach: Nikt nie musi nam pomagać

Kontrola zwolnienia lekarskiego. Rzecznik ZUS wyjaśnia

Jak wskazał, dotychczas zdarzały się sytuacje, że płatnicy składek lub ubezpieczeni, powołując się na brak podstawy prawnej do udostępnienia danych, odmawiali przekazywania informacji lub dokumentów. Żebrowski podkreślił, że nowy przepis ma być skutecznym narzędziem, który przyczyni się do pozyskiwania od płatników składek i ubezpieczonych danych koniecznych do przyznania prawa i wypłaty świadczenia z ubezpieczeń społecznych, bądź ich weryfikacji.

Chodzi np. o potwierdzenie okoliczności zawartych w oświadczeniach składanych przez ubezpieczonych w celu ustalenia prawa do zasiłku, istnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do świadczeń albo wstrzymanie ich wypłaty czy ustalenie okoliczności związanych z prawidłowością wykorzystywania zwolnień od pracy. Rzecznik nawiązał do sytuacji, kiedy osoba zatrudniona u dwóch pracodawców przebywa na zwolnieniu lekarskim. - ZUS będzie mógł pozyskać informacje, czy ubezpieczony, wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy - wyjaśnił.

Więcej o: