Oszuści podszywają się pod Alior Bank, Credit Agricole, ING Bank i trzy inne. "Nie dajcie się okraść"

Zidentyfikowaliśmy kolejne banki, pod które podszywają się oszuści - alarmuje zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Chodzi o sześć dużych banków działających w Polsce. - Fałszywe panele logowania wyglądają bardzo podobnie do prawdziwych - ostrzegają eksperci.

Zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzegał w środę przed fałszywymi stronami, które podszywają się pod mBank, PNB Paribas i ING Bank.

"Wprowadzone na takich stronach hasła trafiają bezpośrednio w ręce oszustów. Nie dajcie się okraść i zawsze dokładnie sprawdzajcie adres strony!" - apeluje CSIRT KNF na Twitterze.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

HakerKryptowaluta Squid Game to oszustwo. Twórcy zgarnęli miliony i zniknęli

Oszuści próbują wyłudzać dane klientów sześciu dużych banków

Ten sam zespół cyberbezpieczeństwa poszerzył w czwartek listę o kolejne trzy banki. "Uwaga! Zidentyfikowaliśmy kolejne banki, pod które podszywają się oszuści: Credit Agricole, Alior Bank i Bank Millennium" - czytamy w najnowszym wpisie na Twitterze. CSIRT KNF zwraca uwagę, że fałszywe panele logowania wyglądają bardzo podobnie do prawdziwych i klienci mogą się łatwo pomylić.

Uwaga na SMS i e-maile. Kolejne oszustwa związane z paczkami (zdjęcie ilustracyjne)Obcy numer z dalekiego kraju? Nie oddzwaniaj. Tak oszuści próbują nas naciągnąć

Jak chronić się przed oszustami?

Oszuści stosują różne metody, aby oszukać nieświadome osoby. Często podają się za pracowników banku, aby wyłudzić dane logowania i ukraść środki zgromadzone na koncie. Przestępcy mogą zachęcać do instalowania aplikacji na smartfonie lub wysyłać SMS-y. Przypomnijmy, że oszuści próbowali również wyłudzać dane metodą "na loterię szczepionkową".

Jak uniknąć oszustwa? Przede wszystkim należy weryfikować adresy stron internetowych. Banki nigdy nie proszą o dane logowania czy instalowanie aplikacji, więc jeśli rzekomy pracownik banku próbuje nas do tego namówić, to możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustem. Wszelkie próby oszustwa należy zgłosić na policję.

Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?
Więcej o: