Oszuści podszywają się pod Alior Bank, Credit Agricole, ING Bank i trzy inne. "Nie dajcie się okraść"

Zidentyfikowaliśmy kolejne banki, pod które podszywają się oszuści - alarmuje zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF). Chodzi o sześć dużych banków działających w Polsce. - Fałszywe panele logowania wyglądają bardzo podobnie do prawdziwych - ostrzegają eksperci.

Zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzegał w środę przed fałszywymi stronami, które podszywają się pod mBank, PNB Paribas i ING Bank.

"Wprowadzone na takich stronach hasła trafiają bezpośrednio w ręce oszustów. Nie dajcie się okraść i zawsze dokładnie sprawdzajcie adres strony!" - apeluje CSIRT KNF na Twitterze.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Oszuści próbują wyłudzać dane klientów sześciu dużych banków

Ten sam zespół cyberbezpieczeństwa poszerzył w czwartek listę o kolejne trzy banki. "Uwaga! Zidentyfikowaliśmy kolejne banki, pod które podszywają się oszuści: Credit Agricole, Alior Bank i Bank Millennium" - czytamy w najnowszym wpisie na Twitterze. CSIRT KNF zwraca uwagę, że fałszywe panele logowania wyglądają bardzo podobnie do prawdziwych i klienci mogą się łatwo pomylić.

Jak chronić się przed oszustami?

Oszuści stosują różne metody, aby oszukać nieświadome osoby. Często podają się za pracowników banku, aby wyłudzić dane logowania i ukraść środki zgromadzone na koncie. Przestępcy mogą zachęcać do instalowania aplikacji na smartfonie lub wysyłać SMS-y. Przypomnijmy, że oszuści próbowali również wyłudzać dane metodą "na loterię szczepionkową".

Jak uniknąć oszustwa? Przede wszystkim należy weryfikować adresy stron internetowych. Banki nigdy nie proszą o dane logowania czy instalowanie aplikacji, więc jeśli rzekomy pracownik banku próbuje nas do tego namówić, to możemy być pewni, że mamy do czynienia z oszustem. Wszelkie próby oszustwa należy zgłosić na policję.

Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?
Więcej o: