Orlen zbudował największą taką instalację w Europie. Kosztowała 400 mln euro

W Trzebini Orlen Południe z Grupy PKN Orlen uruchomił instalację do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego - pierwszą tego typu w Polsce i największą w Europie. Pierwsza powstała w Belgii.

Glikol może być wykorzystywany w branży rolniczej, farmacji, do produkcji środków bakteriobójczych oraz do paneli fotowoltaicznych.

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek powiedział, że instalacja powstała w ciągu dwóch lat. - Ta instalacja jest w stanie spełnić zapotrzebowanie na 75 procent glikolu w Polsce - wyjaśnił.

Inwestycja zabezpiecza nie tylko produkcję glikolu, ale również wodoru. - W 75 procentach potrzebny jest do produkcji glikolu, ale w 25 procentach będzie wykorzystywany w transporcie miejskim - dodał prezes PKN Orlen.

Zobacz wideo RPO o przejęciu Polska Press: Postanowienie sądu trzeba wziąć pod uwagę i "zamrozić" sytuację

Najnowocześniejsza instalacja w Europie

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki podkreślił, że instalacja w Trzebini jest najnowocześniejsza w Europie. - To jest przyszłość polskiej gospodarki, to jest z jednej strony obrona polskiego rynku, a z drugiej ofensywne wchodzenie na inne rynki - dodał.

Według Obajtka w ostatnich latach w rafinerie Trzebinia i Jedlicze, wchodzące w skład Orlen Południe, zostało zainwestowane ok. 800 mln zł, co "pozwoliło ustabilizować i wzmocnić tę firmę, która w latach 2014-2015 była przygotowana do wygaszenia". W planach jest inwestycja za 120 mln zł w przetwarzanie przepracowanych olejów na estry drugiej generacji.

- Sztuka nie polega na tym, by wygaszać aktywa, ale je wzmacniać (…). Dzięki temu Orlen Południe przetrwa na następne kilkadziesiąt lat - podkreślił Obajtek. Jak mówił, transformację energetyczną w Polsce może przeprowadzić tylko silna firma z silnym bilansem. Stwierdził, że taką firmą staje się PKN Orlen.

Więcej o: