Co to za dzień bez nagrody dla Glapińskiego. Prezes NBP nagrodzony przez Dudę

Adam Glapiński odebrał nagrodę specjalną XIX Gali Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w Rzeszowie. To kolejne w tym roku wyróżnienie dla prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Prezydent Andrzej Duda mówił na gali, że nie bez znaczenia pozostaje miejsce jej organizacji, czy stolica Podkarpacia. Jak podkreślił, jest to realizacja wizji rozwoju wschodniej Polski, zapoczątkowanej jeszcze w czasach prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Prezydent, chciał by województwa wschodnie przestałyby być traktowane niesprawiedliwie, aby zaczęły się rozwijać oraz powstawały na ich obszarach drogi i przedsiębiorstwa, dające szanse młodym.

Zobacz wideo RPP podniosła stopy procentowe. Co z tego wyniknie?

Nagroda dla Adama Glapińskiego

W kategorii "Lider małych i średnich przedsiębiorstw" Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP otrzymała Firma Meblowa Nawrocki. W kategorii "Narodowy sukces" - Spółdzielnia Mleczarska "Mlekpol". Za "Międzynarodowy sukces" wyróżniono KGHM Polska Miedź S.A. Nagrodę w kategorii "Odpowiedzialny biznes" przyznano PKN Orlen, a w kategorii "Firma rodzinna" - AMZ-Kutno S.A. Za "Badania + rozwój" nagrodzono Instytut Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezydencką nagrodę gospodarczą w kategorii "Startup PL" otrzymała SunRoof Technology Sp. z o.o.

Nagrody specjalne otrzymali: Sergiusz Martyniuk, prezes Pronaru oraz profesor Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Kapituła Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP wyróżnia przedsiębiorstwa, które przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki, przestrzegają zasad odpowiedzialnego biznesu, są wzorem dla innych firm i promują pozytywny wizerunek naszego kraju. Nagrody otrzymują również zespoły badawcze i jednostki naukowe, które wdrażają innowacje.

Adam Glapiński zwyciężył w konkursie, w którym sam był sędzią?

W czerwcu tego roku "Gazeta Bankowa" przyznała nagrody za 2020 rok. Jednym z laureatów był Adam Glapiński, prezes NBP, który zgarnął nagrodę specjalną Bankowego Menedżera Roku. "Gazeta Bankowa" nawet nie ukrywała, że w Kapitule przyznającej tytuły zasiadał sam Glapiński, a troje innych członków kapituły wchodzi w skład Rady Polityki Pieniężnej, której przewodzi prezes NBP.

Zarówno NBP, jak i "Gazeta Bankowa", tłumaczyli jednak, że Glapiński nie uczestniczył akurat w wyborze laureata nagrody specjalnej. W tym zakresie decyzję co do nagrodzonej osoby podjęła redakcji czasopisma.

Glapiński w gronie najgorszych prezesów banków w UE

Global Finance przygotował kolejny światowy ranking prezesów banków centralnych. Dotyczy on okresu od 1 lipca 2020 roku do 30 czerwca 2021 roku. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego otrzymał drugi rok z rzędu ocenę "C" (w skali A-F, gdzie A to najlepsza, a F najgorsza nota). Równie źle w Europie wypadli jedynie prezesi banków centralnych Ukrainy oraz Białorusi, odpowiedniego Kyryło Szewczenko oraz Paweł Kallaur.

W opisowej ocenie negatywnie oceniono gołębią politykę monetarną prowadzoną przez prezesa NBP. Skrytykowano zwłaszcza jego postawę w obliczu rosnącej w Polsce inflacji. Global Finance uważa również, że Glapiński zmniejszył stopy procentowe niemal do zera, mimo negatywnego wpływu tego ruchu na banki. Choć strategia prezesa NBP miała ułatwić poradzenie sobie z kryzysem i aprecjacją złotego, to autorzy rankingu uważają, że niskie stopy procentowe zagroziły stabilności sektora finansowego w kraju.

Więcej o: