Austria. Niezaszczepieni przeciw Covid-19 nie napiją się kawy w Wiedniu

W Wiedniu osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 nie będą mogły wejść do kawiarni i restauracji czy na wydarzenia z udziałem ponad 25 osób - poinformowały w czwartek władze miasta. Decyzja związana jest ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w Austrii.
Zobacz wideo Marcin Kowalczyk gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl (5.11)

"To ważne, byśmy podjęli odpowiednie decyzje, zanim zapełnią się oddziały intensywnej terapii" - powiedział na konferencji prasowej burmistrz Wiednia Michael Ludwig.

Nowe środki zapobiegawcze zaczną obowiązywać pod koniec przyszłego tygodnia i obejmą także salony fryzjerskie - dodał.

Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa od początku października w tym państwie notuje się wyraźny wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2. W środę liczba nowych infekcji przekroczyła 6,5 tys.

Więcej o pandemii stronie głównej Gazeta.pl

Media: Skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności wspiera postawy antyszczepionkowe

Obecnie około 64 proc. mieszkańców kraju jest w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19, co stawia Austrię nisko w rankingu szczepień w krajach Europy Zachodniej - podkreśla Reuters.

Wielu Austriaków jest sceptycznych wobec szczepień przeciw koronawirusowi, a postawę tę wspiera - jak zauważa agencja - skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe), trzecie najsilniejsze ugrupowanie w parlamencie.

Dwa landy, Salzburg i Górna Austria, odpowiadały w czwartek za około 45 proc. wszystkich nowych zakażeń. Ten drugi kraj związkowy, uważany za bastion Partii Wolności, ma najniższy w kraju wskaźnik wyszczepienia przeciw koronawirusowi - przekazał Reuters. (PAP) ska/ akl/

Więcej o: