Będzie też 500 zł z Lechem Kaczyńskim. Do kupienia po 12 tys. zł. Zaskakuje forma

- Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego dla milionów Polaków, ale także dla mnie osobiście, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi - tak o wyjątkowym środku płatniczym, który trafi na rynek tuż przed 11 listopada, mówi szef NBP. Złota moneta i banknot poświęcone są Lechowi Kaczyńskiemu.

9 listopada do obiegu trafią nowe kolekcjonerskie środki płatnicze. O banknocie 20-złotowym z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego już pisaliśmy. Na rynek ma jednak trafić również moneta. I to nie byle jaka - bo wykonana ze złota i wyceniania na 11-12 tys. zł. 

Zobacz wideo Glapiński: Zrobimy wszystko, żeby inflacja wróciła do celu w średnim okresie

Będzie złota moneta z Lechem Kaczyńskim...

Na monecie pojawi się kilka charakterystycznych elementów. Jednym z najważniejszych jest napis "Warto być Polakiem". To hasło, które, zdaniem NBP, które swoim życiem potwierdził Lech Kaczyński. "Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego dla milionów Polaków, ale także dla mnie osobiście, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi, jakim był Lech Kaczyński, który całym swoim życiem potwierdzał: Warto być Polakiem!" - pisał Narodowy Bank Polski w kwietniowym komunikacie, kiedy ogłosił emisję banknotu i monety. 

Moneta z Lechem KaczyńskimMoneta z Lechem Kaczyńskim NBP

Podczas wydarzenia Prezes NBP powiedział: - Na każdym polskim banknocie widnieje podpis Prezesa NBP. W ten symboliczny sposób prezes banku centralnego, jedynego emitenta polskich znaków pieniężnych potwierdza, że są one prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Składanie podpisu na banknocie to tradycja pielęgnowana z przerwami od ponad 200 lat i dotyczy każdego nowego banknotu, zarówno banknotów powszechnego obiegu, jak i kolekcjonerskich. Złożenie podpisu oznacza akceptację wizerunku i szaty graficznej banknotu oraz jest wyrazem zgody Prezesa NBP na jego produkcję - czytamy w komunikacie banku centralnego.

Więcej informacji o finansach na stronie głównej Gazeta.pl

... i 20-złotowy banknot

Oprócz kosztownej monety NBP wyemituje też tradycyjny banknot "Lech Kaczyński. Ma wyjątkowo dużo elementów graficznych. Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Order Orła Białego czy Pałac Prezydencki w Warszawie. Na odwrocie widać budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących przed Stocznią Gdańską w latach 80. XX wieku, napis "Solidarność" i Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. 

Przednia strona banknotu 'Lech Kaczyński. Warto być Polakiem'Przednia strona banknotu 'Lech Kaczyński. Warto być Polakiem' fot. materiały prasowe NBP/ https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty_i_monety/banknoty_kolekcjonerskie/2021_kaczynski_20zl.html

Banknot "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem"

 • Nominał: 20 zł
 • Wymiary: 150 mm x 77 mm
 • Nakład: do 80 000 szt.
 • Projektant: Justyna Kopecka

Złota moneta "Lech Kaczyński. Warto być Polakiem"

 • Nominał: 500 zł
 • Metal: Au 999,9/1000
 • Stempel: lustrzany
 • Wymiary: 50 mm x 25 mm
 • Masa: 31,1 g
 • Brzeg (bok): gładki
 • Nakład: do 1500 szt.
 • Projektant: Robert Kotowicz
Więcej o: