Polski Ład kończy z czynnym żalem przy korekcie JPK_VAT. Zmiany od nowego roku

Korekta JPK_VAT nie będzie wiązała się już każdorazowo z koniecznością wyrażenia czynnego żalu. To kolejna zmiana podatkowa z Polskiego Ładu.

Od 1 października 2020 roku wprowadzono zmiany podatkowe i plik JPK_V7  będący połączeniem jednolitego pliku kontrolnego z deklaracją VAT składa się z dwóch części: ewidencyjnej oraz deklaracyjnej. Składając korektę, każdorazowo należy wyrazić czynny żal. Zmiany w tej materii przewidziano w Polskim Ładzie.

Zobacz wideo Wizerunek to podstawa w biznesie. Jak zrobić dobre zdjęcie biznesowe?

JPK_VAT bez każdorazowo wyrażonego czynnego żalu

Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie konieczności składania czynnego żalu, w sytuacji wykrycia błędu w pliku JPK_VAT. Znowelizowany art. 161 KKS, od nowego roku będzie obowiązywał w następującym kształcie:

Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Zmiany związanie są z licznymi skargami przedsiębiorców. Jak czytamy w piśmie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców "W bieżącej działalności gospodarczej wielokrotnie zdarza się, że przedsiębiorcy otrzymują od kontrahentów faktury VAT z opóźnieniem, otrzymują korekty faktur, udzielają rabatów, występują błędy w już otrzymanych fakturach. Powoduje to po stronie przedsiębiorców konieczność przesyłania do urzędu skarbowego korekty JPK_VAT oraz dokonania korekty części ewidencyjnej VAT. Są to sytuacje typowe, związane z bieżącą działalnością", co było argumentem za wprowadzeniem zmian.

Więcej na temat biznesu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Polski Ład przegłosowany

1 października Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. To zmiany podatkowe (tzw. pakiet podatkowy) zapowiedziane w ramach Polskiego Ładu. Do projektu zgłoszono ponad 50 poprawek.

Najważniejsze rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie według Ministerstwa Finansów to:

  • podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł,
  • wyższy próg podatkowy - podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł. Liczba osób, które będą płaciły 32-proc. podatek, ma spaść o połowę,
  • emerytura bez podatku do 2,5 tys. zł.
  • obniżka stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy,
  • zmiany w zakresie składki zdrowotnej,
  • szereg innych rozwiązań kierowanych do przedsiębiorców.
Więcej o: