Od 1 października 2020 roku wprowadzono zmiany podatkowe i plik JPK_V7 będący połączeniem jednolitego pliku kontrolnego z deklaracją VAT składa się z dwóch części: ewidencyjnej oraz deklaracyjnej. Składając korektę, każdorazowo należy wyrazić czynny żal. Zmiany w tej materii przewidziano w Polskim Ładzie.
Od 1 stycznia 2022 r. nie będzie konieczności składania czynnego żalu, w sytuacji wykrycia błędu w pliku JPK_VAT. Znowelizowany art. 161 KKS, od nowego roku będzie obowiązywał w następującym kształcie:
Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.
Zmiany związanie są z licznymi skargami przedsiębiorców. Jak czytamy w piśmie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców "W bieżącej działalności gospodarczej wielokrotnie zdarza się, że przedsiębiorcy otrzymują od kontrahentów faktury VAT z opóźnieniem, otrzymują korekty faktur, udzielają rabatów, występują błędy w już otrzymanych fakturach. Powoduje to po stronie przedsiębiorców konieczność przesyłania do urzędu skarbowego korekty JPK_VAT oraz dokonania korekty części ewidencyjnej VAT. Są to sytuacje typowe, związane z bieżącą działalnością", co było argumentem za wprowadzeniem zmian.
Więcej na temat biznesu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
1 października Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. To zmiany podatkowe (tzw. pakiet podatkowy) zapowiedziane w ramach Polskiego Ładu. Do projektu zgłoszono ponad 50 poprawek.
Najważniejsze rozwiązania podatkowe w Polskim Ładzie według Ministerstwa Finansów to: