Szczepienia nie będą już tajemnicą? "Skończmy z tym strachem przed elektoratem"

- Co się stało, że przez sierpień i wrzesień nic się z tym projektem nie działo? To obciąża decydentów, bo skutki będą daleko idące dla zdrowia i życia pracowników - mówił w środowym "Studiu Biznes" profesor Jacek Męcina z Lewiatana. Przypomnijmy, że od miesięcy minister Niedzielski i rząd nie są w stanie wprowadzić ustawy, która pozwalałaby sprawdzić pracodawcy, czy pracownicy zatrudnieni w jego firmie są zaszczepieni. Posłuchaj fragmentu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na początku listopada zapowiedział, że projekt ustawy umożliwiający weryfikację statusu szczepienia przeciwko COVID-19 przez pracodawców będzie kierowany na rząd i prawdopodobnie trafi na najbliższy Sejm. Na razie ta zapowiedź nie została zrealizowana, choć prace nad ustawą trwają od sierpnia. Takiej regulacji od miesięcy domagają się organizacje przedsiębiorców i eksperci. Według nich w obecnym stanie prawnym pracownik nie tylko ma prawo odmówić zaszczepienia się, ale także nie musi informować pracodawcy, czy się zaszczepił.

- Zapewnienie pracodawcom możliwości zarządzania tą pandemią, to po pierwsze ograniczenie możliwości zakażeń, ale dużo ważniejsze jest także zapewnienie takiego bezpiecznego funkcjonowania gospodarki, bo wszyscy chcemy i musimy robić codzienne zakupy, musimy korzystać z różnych usług, które są niezbędne dla codziennego użytku, a to może się skończyć po prostu jakimś wielkim lockdownem, jeśli pracodawcy nie będą mieli instrumentów do zarządzania tą sytuacją - mówił prof. Jacek Męcina. Posłuchaj fragmentu.

Zobacz wideo Czy projekt ustawy jest spóźniony? Męcina: Nie tylko z tym się zgodzę, ale i to potwierdzę
Więcej o: