Od poniedziałku USA otwierają granice dla zaszczepionych. LOT przywraca siatkę połączeń

Przez ponad półtora roku obywatele Unii Europejskiej mogli latać do USA tylko w wyjątkowych sytuacjach. To zmieni się od poniedziałku - Stany Zjednoczone zaczną wpuszczać wszystkie osoby, które są zaszczepione (i mają inne dokumenty potrzebne do wjazdu). Zainteresowanie wznowionymi lotami jest bardzo duże.
Zobacz wideo Pracodawcy będą mogli sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony? Komentuje minister Ozdoba

Od poniedziałku 8 listopada władze USA zdecydowały się wpuszczać zaszczepionych mieszkańców Unii Europejskiej, a także Wielkiej Brytanii. Muszą być jednak zaczepieni preparatami dopuszczonymi w tym kraju.

Stany Zjednoczone otwierają się na zaszczepionych przyjezdnych z UE

Dzieci poniżej 18. roku życia są wyjątkiem i od nich nie będzie wymagany certyfikat szczepienia. Szczegółowe informacje o wymaganiach dla podróżnych można znaleźć na stronie amerykańskiego CDC. Co ważne, jak informuje ambasada USA, obowiązek posiadania wyniku testu na obecność COVID-19 przed wyjazdem pozostanie w mocy dla wszystkich podróżnych. 

Ograniczenia wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych obowiązywały od 20 miesięcy, czyli praktycznie od początku pandemii COVID-19. Poza ograniczeniem ruchu turystycznego dotknęło to tysiące osób, które przez prawie dwa lata nie mogły zobaczyć swoich bliskich. Wyjątki robiono m.in. dla osób z wizami konkretnych kategorii lub jeśli była to "podróż w interesie narodowym". 

Jak podaje CNN, na lotniskach można spodziewać się kolejek. Po pierwsze, loty na pierwsze dni są w pełni obłożone, po drugie - przyjezdni będą musieli dopełnić formalności związanych z wjazdem do USA.

W Stanach Zjednoczonych restrykcje różnią się w zależności od poszczególnego stanu, ale w większości w zakresie podróżowania nie ma wielu obostrzeń. W kilku stanach, jak Waszyngton czy Nowy Meksyk, obowiązkowe jest noszenie maseczek. M.in. w Nowym Jorku oraz San Francisco by wejść do restauracji potrzebny jest certyfikat szczepienia. 

Więcej wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl 

LOT przywraca siatkę połączeń do USA

Od najbliższego poniedziałku, 8 listopada, Polskie Linie Lotnicze LOT przywrócą regularną siatkę połączeń do Stanów Zjednoczonych.

Na główne i największe lotnisko Nowego Jorku samoloty PLL LOT będą latały z Warszawy codziennie. Do innego portu obsługującego tę metropolię, w Newark, sześć razy w tygodniu i dodatkowo raz w tygodniu z Krakowa. Od poniedziałku będzie można polecieć z Warszawy do Chicago. LOT oferuje trzy połączenia w tygodniu do tego miasta. Natomiast od 10 grudnia LOT przywróci regularne połączenia do Miami na Florydzie. Rejsy będą się odbywać także trzy raz w tygodniu.

Jak mówi wiceprezes PLL LOT Michał Fijoł, przewoźnik planuje też przywrócenie regularnych połączeń do Los Angeles. Prawdopodobnie w siatce połączeń pojawią się pod koniec sezonu zimowego, czyli w drugiej połowie marca. Regularne połączenia pasażerskie do USA zostały zawieszone na początku pandemii, w marcu 2020 roku. Później LOT je przywrócił, ale mogli z nich korzystać jedynie obywatele USA i rezydenci tego kraju.

Przedstawiciele LOT-u liczą, że oferta przyciągnie zarówno turystów, jak i ruch biznesowy. Dużą grupą, która korzystała przed pandemią z transatlantyckich połączeń, jest amerykańska Polonia. Wszystkie rejsy do Stanów Zjednoczonych będą obsługiwane przez samoloty typu Boeing 787 - Dreamliner.

Więcej o: