USA otwierają granice dla turystów zaszczepionych przeciw koronawirusowi. Co trzeba okazać na granicy?

Stany Zjednoczone wznawiają ruch graniczny dla turystów. Od poniedziałku za ocean mogą warunkowo podróżować między innymi Polacy.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, wśród dokumentów pozwalających dorosłym na turystyczny wjazd do USA są między innymi dowód pełnego szczepienia przeciwko koronawirusowi i negatywny test na obecność COVID-19. Badanie musi zostać wykonane nie później niż 72 godziny przed wjazdem.

Niespełnienie jednego z tych warunków uniemożliwi turystom przekroczenie granicy. Te same regulacje dotyczą zaszczepionych pełnoletnich amerykańskich rezydentów i obywateli, wracających do kraju. Osoby niezaszczepione, a posiadające stały pobyt w USA, muszą przedstawić negatywny test wykonany nie później niż dobę przed powrotem z zagranicy.

Protesty podczas COP26COP26. Politycy debatują, aktywiści protestują. "Zakończcie zdradę"

Paszport czy test? Co trzeba okazać przy podróży do USA?

Osoby w wieku od 2 do 17 lat, które podróżują w towarzystwie kogoś zaczepionego, są zwolnione z legitymowania się dowodem szczepienia. Muszą jednak mieć test wykonany do trzech dni przed przekroczeniem granicy.

W związku ze wznowieniem ruchu turystycznego wracają też ogólne zasady podróży, które obowiązywały przed pandemią. Po wejściu do programu Visa Waiver Polacy mogą korzystać z uproszczonej procedury wjazdowej.

Ruch turystyczny do USA był stopniowo zawieszany od początku 2020 roku. Decyzję podjął prezydent Donald Trump po dotarciu pierwszej fali pandemii do Ameryki. W styczniu zamknął granice dla obywateli Chin. Po trzech kolejnych miesiącach do listy dodał między innymi kraje strefy Schengen. Amerykański prezydent tuż przed końcem kadencji zapowiedział zniesienie restrykcji. Jego następca, Joe Biden, przedłużył jednak obostrzenia.

pandemia COVID-19, zdjęcie ilustracyjneEkspertka: Straciliśmy już szansę na zapanowanie nad pandemią

Więcej o: