NBP zmienia zdanie. Inflacja w 2022 roku jednak sporo wyższa. Są też zapewnienia, że będzie spadać

Inflacja w 2022 roku będzie wyższa, niż jeszcze w lipcu przewidywał Narodowy Bank Polski. W najnowszej prognozie NBP podniósł ją niemal dwukrotnie. Są jednak i zapewnienia, że tempo utraty wartości pieniądza będzie spadać. Kiedy?
Zobacz wideo Bartosz Arłukowicz był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (08.11)

Na początku przyszłego roku utrzyma się wysoki poziom inflacji, następnie stopniowo zacznie się obniżać - wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski.

Jego autorzy prognozują, że "w pierwszej połowie 2023 r., przy założeniu utrzymania stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie, dynamika cen konsumpcyjnych powróci przejściowo w pobliże górnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5 proc.  +/- 1 pkt proc.". 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

NBP zmienia zdanie: Inflacja miała wynieść 3,3 proc. Ale będzie sporo wyższa

Najważniejsza zmiana widoczna w raporcie dotyczy szacunków co do inflacji w 2022 r. W lipcowej projekcji środek przedziału prawdopodobieństwa wskazywał na średnioroczne tempo wzrostu cen 3,3 proc. W listopadowej to już aż 5,8 proc.

Według NBP na wysoki poziom inflacji wpływ miały między innymi ceny surowców energetycznych na rynkach światowych. Przełożyło się to zarówno na ceny paliw w Polsce, jak i na wyższe rachunki za gaz dla gospodarstw domowych. 

NBP o cenach żywności, energii, paliwa

Autorzy raportu zauważają, że od II kw. rośnie dynamika cen żywności. Dodali, że "choć inflacja cen konsumenta w 2022 roku pozostanie wysoka w ujęciu średniorocznym, na przestrzeni roku cechować się będzie tendencją spadkową. Do jej obniżenia z obecnego wysokiego poziomu przyczyni się coraz wolniejszy wzrost cen energii oraz, choć w mniejszym stopniu, spadek inflacji bazowej".

Z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w październiku inflacja liczona rok do roku wyniosła 6,8 procent. Pełne dane zostaną opublikowane w połowie listopada.

Więcej o: