Banknotów o nominale 500 zł ze świecą szukać. Bankomaty ich nie wypłacają. Dlaczego?

Banknoty o nominale 500 złotych są bardzo rzadko wypłacane z bankomatów. Łatwiej jest wypłacić pięćsetki z kas banków. "Aktualnie większe zapotrzebowanie ze strony klientów jest na nominały niższe niż 500 zł" - informuje bank PKO BP.

Pięćsetki pojawiły się w lutym 2017 r. Widoczna jest na nich podobizna króla Jana III Sobieskiego. Autorem projektu graficznego jest Andrzej Heidrich, który zaprojektował również pozostałe polskie banknoty. Pięćsetka ma wymiary 150 × 75 mm i jest nieco większa od banknotu o nominale 200 złotych.

Banknoty 500-złotowe już od kilku lat są w powszechnym obiegu, a mimo to są rzadko spotykane. Pięćsetki nie są powszechnie dostępne - można je wypłacić tylko w nielicznych bankomatach.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Banknoty 500 zł są trudno dostępne

"Według stanu na dzień 29 października 2021 r. w obiegu gotówkowym znajdowało się 50 779 849 sztuk banknotów powszechnego obiegu o wartości nominalnej 500 zł, co stanowiło 1,7 proc. udziału w łącznej liczbie banknotów powszechnego obiegu pozostających w obiegu gotówkowym - podaje Business Insider Polska, powołując się na dane biura prasowego NBP. Natomiast wartościowy udział tego banknotu stanowił 7,4 proc. łącznej wartości banknotów pozostających w obiegu. Banknoty o nominale 500 złotych są rzadko dostępne w bankomatach.

Bankomaty PKO Banku Polskiego są dostosowane do potrzeb klientów i obrotu gotówkowego w danej lokalizacji, dlatego stosowane są nominały od 20 do 200 zł. Bankomaty mają ograniczoną liczbę kaset na gotówkę i zastosowanie kolejnego nominału, wymagałoby rezygnacji z innego nominału, np. 20 lub 50 zł. Aktualnie większe zapotrzebowanie ze strony klientów jest na nominały niższe niż 500 zł, ale nie wykluczamy, że w przyszłości banknot 500 zł także byłby wykorzystywany w bankomatach

- dowiedział się Business Insider Polska od biura prasowego PKO BP.

Podobne informacje dotyczące ograniczonej dostępności do pięćsetki przekazał Bank Pekao i Euronet. Banknoty z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego łatwiej uzyskać w kasach banków. "Banknoty powszechnego obiegu o wartości nominalnej 500 zł dostępne są w kasach oddziałów okręgowych Narodowego Banku Polskiego. W kasach oddziałów NBP w ramach operacji zamiany klienci mogą otrzymać banknoty i monety w wymaganej przez nich strukturze nominałowej, w tym także banknoty o nominale 500 zł - podaje Business Insider Polska za NBP.

Pojawi się banknot 1000 zł? Jest zapowiedź prezesa NBP

Prezes NBP Adam Glapiński mówił na początku października br. w wywiadzie dla "Strefy Biznesu" o możliwości wprowadzenia do obiegu banknotu o nominale 1000 zł. Byłby to pierwszy banknot z wizerunkiem kobiety, a konkretnie - królowej św. Jadwigi Andegaweńskiej.

- Jeśli powierzone mi będzie pełnienie zaszczytnej funkcji prezesa NBP na kolejną kadencję, będę proponował wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale tysiąca złotych - powiedział Glapiński.

Zobacz wideo Tusk o błędach i zaniechaniach prezesa NBP: Wiele miesięcy temu ostrzegałem, że Glapiński to jest nieszczęście
Więcej o: