14. emerytura to dodatkowe świadczenie, które wypłacane jest z urzędu. Wypłaty przychodzą razem ze świadczeniami listopadowymi. Co jednak jeśli świadczeniobiorca zmarł w ostatnim czasie?
W przypadku regularnej emerytury lub renty działa tzw. niezrealizowane świadczenie. Jeśli członek rodziny zmarł w danym miesiącu i ZUS nie wypłacił emerytury za ten okres, to o świadczenie może ubiegać się rodzina. ZUS wypłaca zaległą emeryturę, ale tylko na wniosek.
Ta zasada nie ma jednak zastosowania przy dodatkowych świadczeniach.
Inaczej jest w przypadku dodatkowych świadczeń, które wypłacane są w postaci trzynastej czy czternastej emerytury. Te świadczenia nie należą się najbliższej rodzinie zmarłego.
- wyjaśnia dla money.pl rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.
Dodatkowe świadczenie trafia do seniorów wraz z listopadową emeryturą. Kolejne transze ZUS wypłaci 10, 15, 20 i 25 listopada.
"Czternastka" przysługuje osobom, które na dzień 31 października 2021 roku miały prawo do emerytury, renty, renty socjalnej lub świadczenia przedemerytalnego. Pełny dodatek otrzymają osoby, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2 900 złotych brutto. Pozostali otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".
Więcej na temat świadczeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Na przykład jeśli pobierana emerytura wynosi 3 000 złotych, wówczas "czternastka" będzie przysługiwać w kwocie mniejszej o 100 złotych. "Czternastka" będzie wyglądała zatem następująco: