Dodatkowe 200 zł do emerytury. Wniosku nie złożysz w ZUS. Jak powiększyć świadczenie?

Seniorzy mogą powiększyć swoje emerytury o dodatkowe 200 zł. Wystarczy złożyć wniosek, jednak jego rozpatrzeniem nie zajmuje się ZUS. Gdzie należy się udać i co zrobić, aby otrzymywać więcej pieniędzy co miesiąc?

Oprócz "trzynastki" i "czternastki", a także 500 plus dla seniora, pewna grupa najstarszych obywateli może liczyć na dodatkowe 200 złotych. Kto może je otrzymać i jak ubiegać się o świadczenie?

Więcej informacji o świadczeniach dla emerytów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)Bon medyczny, czyli kolejne 500 plus. Nowa propozycja Rzecznika Praw Dziecka

Emerytury. Komu przysługuje dodatkowe 200 zł?

200 złotych do emerytury dla seniorów przysługuje tym emerytom, którzy wykonywali szczególny zawód w przeszłości. Chodzi strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej. Rząd zdecydował się wesprzeć emerytowanych strażaków dodatkową kwotą 200 złotych do emerytury. Jednym z warunków jest aktywny udział w akcjach służb ratowniczych przez określony czas.

ZUS (zdjęcie ilustracyjne)14. emerytura. Czy można dostać świadczenie po zmarłym? ZUS wyjaśnia

Emerytury. Jak złożyć wniosek o dodatkowe 200 zł?

Aby otrzymać 200 złotych do emerytury, były ratownik służący w Ochotniczej Straży Pożarnej musi złożyć wniosek. Nie zrobi tego tak jak w wielu przypadkach - w ZUS. Wniosek trzeba dostarczyć do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej, ponieważ świadczenie nie będzie wypłacane bezpośrednio przez ZUS. Za wypłaty odpowiada Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.

Kwota 200 złotych dla seniora, jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, będzie wypłacana dożywotnio co miesiąc. Senior, aby ją otrzymać, musi osiągnąć wiek emerytalny. Jest to 60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn. Liczy się również staż pracy. MSWiA zwraca uwagę, aby kobiety pełniły służbę 20, a mężczyźni 25 lat. W 2021 roku wsparciem finansowym może zostać objętych ponad 20 tysięcy osób.

Zobacz wideo Czy podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmieni kwotę emerytury? [Q&A]
Więcej o: