Polski Ład od stycznia. Zapłać więc składkę zdrowotną w grudniu, żeby oszczędzić 330 zł

Od nowego roku wchodzą nowe przepisy podatkowe z Polskiego Ładu. Przyśpieszając płatność za składkę zdrowotną, można jednak zyskać prawie 330 zł.

Pierwszym etapem zmian z Polskiego Ładu jest wprowadzenie pakietu podatkowego. Przepisy zostały już uchwalone i w życie wchodzą od nowego roku. Jedną ze zmian jest usunięcie odliczenia składki zdrowotnej od podatków dla przedsiębiorców. 

Zobacz wideo O fotografii biznesowej w przystępnych słowach. "Coraz bardziej zależy im na ludzkiej twarzy"

Składkę zdrowotną można odliczyć jeszcze w grudniu

Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, składki ZUS muszą spłacić do 10. dnia kolejnego miesiąca. Można jednak zrobić to wcześniej. Jeśli płatność zostanie dokonana jeszcze w grudniu, będzie można ją odliczyć od podatku, na starych zasadach. Liczy się bowiem data faktycznej zapłaty składki - informuje Mateusz Boguszewski na portalu inFakt.

Więcej na temat finansów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Odliczenie składki w styczniu, oznacza już wejście w życie przepisów z Polskiego Ładu. Regulując składkę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w grudniu mamy możliwość jej odliczenia, dzięki czemu mikroprzedsiębiorcy mogą zaoszczędzić 328,78 zł.

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie

Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej to tylko jedna ze zmian. W zależności od formy opodatkowania, składka może wynosić 4,9 proc. (dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym) lub 9 proc. Zmieni się też podstawa wymiaru składki zdrowotnej.

Należy podkreślić, że składki zdrowotne przedsiębiorców na podatku liniowym nie mogą być niższe niż 9 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego od 1 stycznia roku składkowego. Natomiast przedsiębiorcy opodatkowani kartą podatkową będą zobowiązani w przyszłym roku opłacać składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. minimalnego wynagrodzenia roku składkowego. Będzie to kwota 270,90 zł, gdyż minimalna miesięczna pensja wzrośnie do 3 010 zł.

Więcej o: