Mariusz Błaszczak: Polska kupi od USA 300 używanych pojazdów wojskowych. "Przyśpieszona procedura"

Wojsko Polskie pozyska 300 używanych pojazdów MRAP Cougar 4x4 od Stanów Zjednoczonych - poinformował w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Minister nie podał jednak ceny zakupu pojazdów.

Mariusz Błaszczak przekazał, że są to sprawdzone pojazdy, które armia USA używa od wielu lat w misjach zagranicznych. Dodał, że Polska może je otrzymać w przyszłym roku.

Wojsko Polskie pozyska od USA 300 używanych pojazdów MRAP Cougar 4x4. To sprawdzone pojazdy, używane w armii USA od wielu lat i na wielu misjach zagranicznych. Dzięki przyśpieszonej procedurze trafią do nas już w 2022 r. Kontrakt obejmuje także pakiet logistyczny i szkoleniowy

- napisał na Twitterze szef MON. 

"Kontrakt jeszcze nie został podpisany"

- Zakup pojazdów ma na celu zaspokojenie bieżących potrzeb Sił Zbrojnych RP. Odbędzie się na podstawie decyzji ministra obrony narodowej. Kontrakt jeszcze nie został podpisany, natomiast postępowanie w programie Pegaz - w założeniu - może zostać zrealizowane, niezależnie od tego programu, w późniejszym terminie - powiedział mjr Krzysztof Płatek, rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia w rozmowie z Defence24.pl.

MRAP Cougar to konstrukcja z początku XXI w. produkowana na bazie rozwiązań konstrukcyjnych pojazdów odpornych na miny. Portal podaje, że jednostka powstała "w odpowiedzi na pilną potrzebę operacyjną zgłoszoną przez Korpus Piechoty Morskiej USA na bazie doświadczeń z działań w Iraku". Pierwsze zamówienie złożyło w kwietniu 2004 r. Zasięg MRAP to 966 km a prędkość maksymalna 105 km/h. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Bartłomiej Sienkiewicz o zakupie amerykańskich pojazdów: "Wyrazy współczucia"

Informację podaną przez Mariusza Błaszczaka skomentował Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych. W swoim wpisie na Twitterze zwrócił uwagę, że "zakupy 'calówek' w systemie metrycznym to dezorganizujący koszmar".

Proszę złożyć w moim imieniu wyrazy współczucia dla logistyków Wojska Polskiego. Zakupy "calówek" w systemie metrycznym to dezorganizujący koszmar. Prędzej czy później odbije się na zdolnościach obronnych RP

- skomentował Bartłomiej Sienkiewicz.

Zobacz wideo Manewry wojsk Białorusi i Rosji Zapad-21. Scenariusz: obrona przed atakiem NATO, a następnie kontratak
Więcej o: