Wypalenie zawodowe to choroba. Od 2022 r. uzyskamy na nie L4. Zjawisko coraz częściej dotyka młodych

Wypalenie zawodowe będzie od przyszłego roku uznawane za chorobę. To oznacza, że pracownicy będą mogli z tego powodu uzyskać tzw. L4, czyli zwolnienie lekarskie. - W ciągu ostatniego roku aż połowa pracowników miewała problem z wypaleniem zawodowym - powiedział Igor Pielas, założyciel Activy & Mindy.

Międzynarodowy Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym obchodzimy 14 września. Światowa Organizacja Zdrowia już w 2019 roku podjęła decyzję, że wypalenie zawodowe zostanie uznane za chorobę i wpisane do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ang. International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems, w skrócie ICD). Lista ta jest aktualizowana okresowo, obecnie obowiązuje jej dziesiąta wersja. ICD-11 w życie wchodzi 1 stycznia 2022 roku.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Od 4 maja przedsiębiorcy mogą wystąpić o zwolnienie ze składek ZUS za marzec i kwiecień (zdjęcie ilustracyjne) W tym roku lepiej już nie chorować. W przyszłym ZUS może nie wypłacić zasiłku

Wypalenie zawodowe. Na tę chorobę otrzymamy L4

Od nowego roku osoby, które mają objawy wypalenia zawodowego, będą mogły otrzymać L4, czyli zwolnienie lekarskie. Podobnie jak w przypadku depresji, zwolnienie z tego powodu pozwoli na swobodne poruszanie się, jak pójście na zakupy czy basen. 

- Według raportu Mindy aż połowa pracowników miewała w ciągu ostatniego roku problem z wypaleniem zawodowym. Co ciekawe, półtora raza częściej dotykał on osób młodych, w przedziale wiekowym 25-35 lat, w porównaniu ze starszymi pracownikami z przedziału 45-55 lat. Można więc przypuszczać, że skala tego problemu będzie tylko większa - powiedział w rozmowie z agencją Newseria Biznes Igor Pielas, założyciel Activy & Mindy, aplikacji do treningów uważności.

ZUS (zdjęcie ilustracyjne) Zwolnienia lekarskie. ZUS wyjaśnił zmiany w uprawnieniach kontroli

Wypalenie zawodowe - objawy

Syndrom wypalenia zawodowego w oczywisty sposób jest związany z pracą. Jego objawami jest utrata przyjemności z jej wykonywania oraz uczucie nieustannego stresu i niezadowolenia z wyników. Towarzyszą mu także uczucie braku rozwoju czy chroniczne zmęczenie.

Do określenia stopnia wypalenia zawodowego używa się różnych kwestionariuszy. Najczęściej stosowana jest trójwymiarowa teoria wypalenia Christiny Maslach. Zgodnie z nią na tę chorobę składają się trzy elementy:

  • wyczerpanie emocjonalne (uczucie pustki, odpływ sił),
  • depersonalizacja (obojętność, dystans wobec pracy, uprzedmiotowienie pacjenta czy też klienta),
  • obniżona ocena własnych dokonań.

Skutki wypalenia zawodowego wpływają nie tylko na pracę i mogą odbijać się również na życiu rodzinnym. 

Zobacz wideo Pandemia negatywnie wpłynęła na sytuację zawodową kobiet. Ich aktywizacja może przynieść gospodarce 300 mld zł do 2030 roku
Więcej o: