Koniec legendy polskiej giełdy. Petrolinvest pisze o tragicznej sytuacji. Wniosek o upadłość

Miało być tak pięknie - ropa naftowa z Kazachstanu i ogromne zyski. Kilkanaście lat temu Petrolinvest zadebiutował na giełdzie w Warszawie. Spółka stała się dla giełdowych spekulantów jedną z ulubionych. Ropy nigdy nie znalazła, a jej główny udziałowiec Ryszard Krauze, zniknął z grona najbogatszych Polaków.
Zobacz wideo Łukaszenka chce pieniędzy jak Erdogan. "Szantażystom się nie płaci"

Petrolinvest opublikował w niedzielę (14 listopada) wieczorem komunikat, w którym poinformował, że "w związku z tragiczną sytuacją finansową", złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Wniosek do Sądu Rejonowego Gdańsk - Północ skierowano 5 listopada. "W kolejnych komunikatach Zarząd Spółki będzie na bieżąco informował o decyzjach sądu upadłościowego" - zapowiada Petrolinvest.

Więcej wiadomości ze świata biznesu i gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl. 

Petrolinvest składa wniosek o ogłoszenie upadłości 

Spółkę założył Ryszard Krauze, znany m.in. z Prokomu i Biotonu. Przedmiotem jej działalności miało być poszukiwanie ropy naftowej w Kazachstanie, gdzie polski biznesmen kupił złoża. Petrolinvest zadebiutował na giełdzie 16 lipca 2007 roku. W dniu debiutu akcje podrożały aż 72 proc. w porównaniu do ceny emisyjnej (227 zł). 

Petuniabukta, Spitsbergen. Ślady odciśnięte w podmokłej tundrze. Trudno określić, sprzed jakiego okresu pochodzą, ale są to lata.Resztki. Tu mogła się wydarzyć arktyczna gorączka surowcowa. To jej pozostałości

Ropy nigdy nie udało się znaleźć. Krauze długo wierzył w spółkę, zasilając ją pieniędzmi z wyprzedaży innych należących do niego firm, ale kurs akcji spadał i w końcu i on się poddał, wycofując się z akcjonariatu. Później, dekadę po debiucie na GPW, Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o wykluczeniu spółki z notowań.  Pożegnanie z giełdą Petrolinvest miał równie spektakularne, jak początek notowań - tyle że kierunek ruchu był przeciwny. Po informacji o zamiarach KNF, 29 maja 2017 roku, spółka traciła ponad 70 proc. 

Ostatnie notowanie Petrolinvestu miało miejsce w czerwcu tego samego roku. 

Antonow AN-225 Mrija na lotnisku w JasionceNajwiększy samolot świata wylądował na Podkarpaciu. Dostarczył aluminium

Więcej o: