Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka projektu ciekaweliczby.pl, opublikowała wyniki badania dotyczącego inflacji. "Prawie co czwarty Polak (23 proc.) nie rozumie wpływu inflacji na wartość nabywczą pieniądza. Najwięcej takich osób jest w elektoracie PiS (22 proc.), wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej takich osób jest 9 proc., a Polski 2050 Szymona Hołowni -14 proc." - napisała na Twitterze Defratyka.
Jak wynika z badania, zdecydowana większość Polaków twierdzi, że obecnie płaci więcej za tą samą ilość produktów niż rok temu (91 proc.). Stosunkowo rzadziej są to wyborcy PiS (89 proc.) niż wyborcy Koalicji Obywatelskiej (98 proc.) i Polski 2050 Szymona Hołowni (97 proc.).
Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Lwia część Polaków spodziewa się, że ceny w ciągu najbliższych miesięcy będą rosły (93 proc.). Wyniki badania pokazują, że ten pogląd jest mniej rozpowszechniony w elektoracie partii rządzącej niż wśród zwolenników głównych partii opozycyjnych. 86 proc. wyborców PiS uważa, że ceny produktów i usług będą rosły w najbliższych miesiącach; wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 Szymona Hołowni tego zdania jest po 96 proc. osób.
Jednocześnie prawie dwie trzecie pracujących Polaków (64 proc.) przyznało, że nie otrzymało podwyżki wynagrodzenia w ciągu ostatniego roku. Najwięcej osób, które otrzymały podwyżkę, było w elektoracie PiS. W ostatnim roku podwyżkę dostała prawie połowa (47 proc.) pracujących wyborców partii rządzącej, a tylko 28 proc. pracujących wyborców Koalicji Obywatelskiej i 30 proc. pracujących wyborców Polski 2050 Szymona Hołowni.
- Choć prawie co czwarty Polak nie rozumie, jak inflacja wpływa na wartość nabywczą pieniądza, to jednak już zdecydowana większość te skutki inflacji odczuwa, płacąc więcej niż rok temu za te same produkty. Niektórzy przedstawiciele PiS chcą zakłamać rzeczywistość, bagatelizując wysoką inflację, czy mówiąc o wysokich podwyżkach wynagrodzeń rekompensujących wzrost cen. Tylko że takie wypowiedzi budzą frustrację u Polaków, którzy podwyżek nie otrzymali i którzy bardzo odczuwają skutki wysokiej inflacji w swoich portfelach - powiedziała Alicja Defratyka, cytowana w komunikacie.
Badanie zostało przeprowadzone dla projektu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa wyniosła 1082 osób w wieku od 18 lat wzwyż.
Główny Urząd Statystyczny opublikował w poniedziałek dane dotyczące inflacji. Wyniosła ona 6,8 proc. Potwierdził się tym samym tzw. szybki odczyt, zgodnie z którym ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku o 6,8 procent. To wyraźne przyspieszenie, bo wrześniowa inflacja była na poziomie 5,9 proc.