Podwyżki cen gazu i prądu. Jacek Sasin: Są konieczne. Spółki Skarbu Państwa nie wezmą tego na siebie

Podwyżki cen gazu i energii elektrycznej są konieczne, gdyż spółki Skarbu Państwa nie mogą już brać kosztów na siebie - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zapowiedział, że rząd pracuje nad rozwiązaniem, które uchroni część gospodarstw domowych przed podwyżkami.

W poniedziałek rano GUS podał dane dot. inflacji za październik 2021 roku. Potwierdził się tzw. szybki szacunek, a wskaźnik cen w zeszłym miesiącu wyniósł, względem tego samego okresu rok temu, 6,8 proc.

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w poniedziałek, że podwyżki cen gazu i energii elektrycznej są konieczne.

Przeczytaj więcej informacji o inflacji na stronie głównej Gazeta.pl

Jacek Sasin o drożejącej energii elektrycznej: To wynika z polityki klimatycznej UE

- Podwyżki cen gazu i energii są przykrą koniecznością. Wynikają z gigantycznego wzrostu cen gazu na rynkach. Robimy wszystko, żeby skala podwyżek była jak najmniejsza, stąd przyjęliśmy rozwiązania legislacyjne, które pozwolą uniknąć drastycznego podwyższenia cen gazu dla odbiorców. Nie ma mowy, żeby ten wzrost był tak wysoki [jak zwyżka cen hurtowych na rynku - PAP] - powiedział Sasin w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

- Jeśli chodzi o energię elektryczną wynika to wprost z polityki klimatycznej Unii Europejskiej - wzrost opłat za emisję CO2 był bardzo duży i cały czas postępuje. To pociąga za sobą również konieczność wzrostu cen energii elektrycznej - dodał.

Jacek Sasin wspomniał również o rządowej pomocy dla części odbiorców. - Niestety dłużej nie będziemy w stanie tych kosztów przerzucać na spółki, więc jakiś ruch będzie, ale połączony z działaniami osłonowymi szczególnie dla tych, którzy są najgorzej sytuowani - mówił w rozmowie z PAP.

Rząd zapowiada "tarczę antyinflacyjną"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd zaprezentuje pakiet działań, które mają przeciwdziałać inflacji. - W ciągu kilku dni chcemy zaprezentować pakiet rozwiązań wspierających Polaków, zwłaszcza mniej zamożną część społeczeństwa - stwierdził szef rządu w rozmowie z Polską Agencją Prasowa. - To ma być tarcza, która częściowo zamortyzuje wzrost cen ciepła, gazu, paliw czy żywności - dodał.

Jak zdołali się dowiedzieć dziennikarze RMF FM, jednym z elementów tarczy inflacyjnej, będzie ustawowe ograniczenie zysków ze sprzedaży paliw. Najpewniej więc rząd przedstawi ograniczenie marż narzucanych przez stacje benzynowe i rafinerie. Również państwo ma częściowo obniżyć dochody podatkowe z paliw. 

Jak przypomina stacja radiowa, na jej antenie już miesiąc temu prezes Jarosław Kaczyński zapowiadał takie rozwiązanie.

Powinna być ograniczona dążność różnych podmiotów gospodarczych do tego, żeby uzyskiwać wobec istniejącej sytuacji nadzwyczajne zyski

- mówił wówczas prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Pełen pakiet działań wymierzonych w inflację ma być zaprezentowany w środę 17 listopada.

Zobacz wideo Co dalej ze wzrostem stóp procentowych? Belka: Nieuchronny jest dalszy wzrost
Więcej o: