Piotr Pyzik - kim jest nowy wiceminister odpowiedzialny za górnictwo?

Piotr Pyzik został powołany na stanowisko wiceministra aktywów państwowych odpowiedzialnym za górnictwo. Nominację otrzymał z rąk Jacka Sasina. Polityk znany jest z nieco niekonwencjonalnych zachowań i wypowiedzi. Jako poseł PiS zasłynął m.in. pokazywaniem środkowego palca w kierunku innych parlamentarzystów.

Piotr Pyzik został wiceministrem odpowiedzialnym za górnictwo w bardzo trudnym dla Polski momencie. Jak podaje Business Insider, branża górnicza odnotowała do końca lipca 2021 roku aż 1,7 mld złotych strat. Pyzik będzie musiał zmierzyć się z decyzją o likwidacji polskiego węgla do 2049 roku oraz decyzjami Unii Europejskiej, które określą sposób finansowania kopalń węgla na najbliższe lata.

Zobacz wideo Polski węgiel często jest droższy od australijskiego. Dlaczego tak się dzieje?

Piotr Pyzik nowym wiceministrem. Będzie odpowiedzialny za górnictwo

Piotr Pyzik na stanowisku wiceministra odpowiedzialnego za górnictwo węglowe i transformację spółek energetycznych zastąpił Artura Sobonia, który w październiku został sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Portal Onet.pl poprosił o ocenę tej nominacji szefa górniczej "Solidarności".

- To zdumiewające, że człowiek, który nigdy nie zajmował się górnictwem, zostaje ministrem od węgla w tak trudnym momencie, w momencie negocjacji w Unii Europejskiej. Zostało kilka tygodni do końca roku, a od stycznia powinniśmy mieć decyzję UE na dotacje, żeby można było ruszyć pieniądze z budżetu dla kopalń - odpowiedział Bogusław Hutek.

- Przed ministrem sporo pracy, mam nadzieję, że szybko się uczy, albo mu ktoś pomoże, bo przy tworzeniu porozumienia [między rządem i związkami - red.] nie brał udziału. W przyszłym tygodniu będziemy chcieli się z nowym ministrem spotkać i porozmawiać, jak on to widzi, bo jak nie widzi, to musimy się sami za to brać - podsumowuje.

Więcej na temat sytuacji gospodarczej w Polsce na stronie głównej Gazeta.pl.

Mury na granicach EuropyPatrząc na inne płoty fortecy Europa, ten polski będzie z rozmachem. Tak wyglądają pozostałe [ZDJĘCIA]

Piotr Pyzik - kim jest nowy wiceminister odpowiedzialny za górnictwo?

W 1980 roku Piotr Pyzik wstąpił do Niezależnego Zrzeszenia Studentów Politechniki Śląskiej i jednocześnie współpracował z "Solidarnością". Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany, a następnie przymusowo skierowany do odbycia służby wojskowej. Po 1989 roku współpracował z organizacjami pozarządowymi i humanitarnymi. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie, w 2011 roku uzyskał licencjat z dyplomacji i stosunków międzynarodowych.

Piotr Pyzik od 20 lat związany jest z Prawem i Sprawiedliwością. W 2010 roku został wybrany do sejmiku śląskiego. W 2020 roku był wicedyrektorem PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej. W spółce należącej do Skarbu Państwa znalazł się dopiero po tym, gdy w 2019 roku po raz kolejny został wybrany do Sejmu.

Barbórka w NikiszowcuBarbórka odwołana, ale ekstra pensja dla górników już nie

To właśnie z działalnością poselską wiążą się największe kontrowersje związane z Pyzikiem. W lipcu 2016 roku polityk pokazał innym posłom środkowy palec. Poseł z Gliwic tłumaczył się później, że jego reakcja była związana z obrażaniem posłanki Doroty Arciszewskiej. Nie potrafił jednak powiedzieć, kto i jak obraził posłankę. Za to zachowanie został ukarany upomnieniem.

Więcej o: