Jednym ruchem zgarną z rynku 10 tys. mieszkań. Zagraniczny gigant wyda w Polsce miliardy

Zagraniczne fundusze coraz częściej kupują w Polsce mieszkania. Tylko jeden z nich chce w ciągu pięciu lat przejąć 10 tys. lokali. Przeznaczone będą głównie na wynajem. W Europie odsetek osób, które wolą płacić czynsz zamiast raty kredytu, jest bowiem wyższy niż w Polsce.
Zobacz wideo Czwarta fala zakażeń koronawirusem przyspieszyła? Ekspert tłumaczy

Skandynawski fundusz Nordic Real Estate Partners (NREP) chce kupić w Polsce 10 tys. mieszkań przeznaczonych na wynajem. W ciągu pięciu lat na inwestycje chce przeznaczyć 2 mld zł - donosi "Puls Biznesu". Wcześniej nordycka firma ogłosiła, że zakupi ponad 1000 lokali mieszkalnych w Warszawie. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Mieszkania w Polsce atrakcyjne dla zagranicznych funduszy

Do tej pory hurtowych transakcji na rynku nieruchomości było kilka. Przykładowo Heimstaden Bostad, jedna z największych europejskich firm działających na rynku nieruchomości, zakupiła w maju od Budimeksu pakiet blisko 2,5 tys. mieszkań. 650 mieszkań kupiła natomiast w Krakowie i Warszawie firma Atrium, wskazuje portal eurobuildcee.com. 

Plany zagranicznych firm są jasne. "Traktujemy tę transakcję jako pierwszy krok naszej ramowej współpracy i mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli realizować dla NREP kolejne obiekty w największych miastach w Polsce" - wyjaśniał w sierpniu Tomasz Konarski, prezes firmy deweloperskiej YIT, wykonawcy inwestycji dla NERP. Zagraniczne firmy chcą mieć bowiem więcej mieszkań przeznaczonych na wynajem.

Nie kupuj, wynajmuj. Firmy przekonują do nowego podejścia do nieruchomości

ThinkCo, firma analityczna specjalizująca się w nieruchomościach, przewiduje, że hurtowych zakupów mieszkań będzie więcej.  

Rośnie bowiem tzw. najem instytucjonalny - najem od profesjonalnej firmy, która lokatorowi dostarcza kompleksowy pakiet rozwiązań. Zapewnia w pełni wyposażone mieszkanie, zapewnia stabilność wynajmu, jasną politykę cenową. Wynajmujący od funduszu nie będą musieli martwić się tym, że właściciel mieszkania np. zmieni plany życiowe, zechce swój lokal jednak sprzedać, zmuszając do wyprowadzki. 

Dziś w Polsce w ramach wynajmu instytucjonalnego działa ok. 5,5 tys. lokali. Ale do 2025, zgodnie z planami branży, ma ich być 66 tys. Warto podkreślić, że na Zachodzie wynajem jest coraz popularniejszy. W ciągu dekady odsetek osób, które wolą płacić czynsz niż ratę kredytu wzrósł o 5 punktów procentowych - do 31 proc. W Polsce na wynajem decyduje się jedynie 4 proc. - wynika z raportu CBRE o mieszkalnictwie w Europie pt. "European Multifamily Housing Report" cytowanego przez portal 300gospodarka.pl.

Więcej o: