Złoty bije rekordy w słabości, inflacja szaleje. Budżet na tym zarabia, ale ile pieniędzy stracą Polacy?

Inflacja wynosi już prawie 7 proc., kurs dolara osiągnął wartość 4,12 zł, polska waluta traci też wobec euro i franka szwajcarskiego. Czy to tylko chwilowe zawirowania, czy dowód na zły stan polskiej gospodarki? Łukasz Kijek w programie "Studio Biznes" spyta o to ekspertów.
Zobacz wideo "Studio Biznes"

Inflacja, słaby złoty, napięcie w stosunkach z Unią Europejską — to tylko niektóre wyzwania, przed którymi stoi polska gospodarka. Czy Polacy powinni martwić się jej stanem? Tę kwestię poruszą eksperci zaproszeni do programu "Studio Biznes".

Kurs złotego dramatycznie słaby. Ekspert wyjaśnia

Powodem do refleksji z pewnością może być relacja złotówki do euro i dolara. W środę rano kurs wobec amerykańskiej waluty to 4,12, a europejskiej 4,65. 

O przyczynach słabych notowań złotówki Łukasz Kijek porozmawia z gościem programu Bartoszem Sawickim, analitykiem Cinkciarz.pl. Czy złoty ma szansę na odrobienie strat? Co grozi nam po przekroczeniu kolejnych barier w notowaniach walut? A może ktoś na słabym złotym korzysta? "Jeżeli chodzi o kurs złotego, jego obecny poziom wspiera wzrost aktywności gospodarczej" — stwierdził Adam Glapiński, szef Narodowego Banku Polskiego w komentarzu dla węgierskich mediów. Jak tę wypowiedź komentują eksperci? Przekonamy się już w południe. 

Szef NBP Adam Glapiński i premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji na temat 'tarczy finansowej' dla firm, 8 kwietnia 2020 r. Szef NBP komentuje kurs złotego. "Wspiera wzrost aktywności gospodarczej"

Inflacja bije rekordy, ale nie wszyscy Polacy wiedzą, jak działa

Tempo utraty wartości pieniądza rośnie. Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że październikowa inflacja wyniosła 6,8 proc. W domowym budżecie odczuwa ją 90 proc. Polaków - wynika z sondażu zleconego przez RMF FM i "Dziennik Gazetę Prawną".

Z innego badania wynika jednak, że nie wszyscy rozumieją, na czym inflacja polega. Opublikowała je Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka projektu ciekaweliczby.pl. Co wynika z ankiety? "Prawie co czwarty Polak (23 proc.) nie rozumie wpływu inflacji na wartość nabywczą pieniądza. Najwięcej takich osób jest w elektoracie PiS (22 proc.), wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej takich osób jest 9 proc., a Polski 2050 Szymona Hołowni -14 proc." — napisała ekspertka. 

W programie nie zabraknie też stałych pozycji — motoryzacyjnego felietonu, nowości ze świata technologii i sportu. Zapraszamy na godz. 12.00 na stronę główną Gazeta.pl.

Więcej o: