Sejm przegłosował ustawę o dodatkowym 500 plus na drugie i kolejne dziecko podczas środowego głosowania. Ustawa będzie teraz czekać na podpis prezydenta.
Świadczenie w wysokości do 12 tys. zł będzie przysługiwało na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia. Podstawowym założeniem programu jest częściowe pokrycie wydatków związanych z opieką nad dzieckiem, ale to rodzice zadecydują, na co konkretnie przeznaczyć środki. Wybiorą też sposób pobierania świadczenia - po 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie zwolniony z podatku. Nie ma także żadnego kryterium dochodowego. Program ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. W środę Sejm przegłosował ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, a to oznacza, że trafi teraz do podpisu prezydenta.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl
Jeżeli jesteś rodzicem co najmniej dwójki dzieci, a począwszy od 1 stycznia 2022 tj. od wejścia w życie przepisów dotyczących Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, przynajmniej jedno z twoich dzieci będzie w wieku od ukończenia 12. do 36. miesiąca życia, to wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek o świadczenie. Powyższe dotyczy także osób, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu z wnioskiem o jego adopcję.
Czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwał na dzieci urodzone przed wejściem w życie ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym tj. przed 1 stycznia 2022 r.?
Tak. Prawo do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będzie przysługiwać także rodzicom na drugie i kolejne dziecko, które ukończyło 12. miesiąc życia i nie ukończyło 36. miesiąca życia przed dniem 1 stycznia 2022 r. Na takie dziecko Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie przysługiwał proporcjonalnie za okres od 1 stycznia 2022 r. do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko kończy 36. miesiąc życia.
Wnioski o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy będzie można złożyć wyłącznie online - za pośrednictwem tych samych kanałów elektronicznego wnioskowania co w przypadku programów "Rodzina 500 plus" i "Dobry start", czyli za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy nie będzie miał wpływu na inne świadczenia na rzecz rodziny, takie jak świadczenie wychowawcze z Programu "Rodzina 500 plus", świadczenie Dobry Start, świadczenia rodzinne czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego. RKO nie będzie miało także wpływu na prawo do świadczeń z pomocy społecznej czy do dodatków mieszkaniowych.