Pakiet antyinflacyjny z poślizgiem. Rząd przesuwa termin, ale zapewnia, że zyskają nie tylko emeryci

- W ciągu tygodnia rząd i premier Morawiecki przedstawi konkretne postulaty tarczy inflacyjnej - zapowiedział w środę wiceminister finansów Piotr Patkowski. Termin przedstawienia ustaw był już przesuwany dwukrotnie. Kto ma zyskać na rozwiązaniach?
Zobacz wideo Krzysztof Kwiatkowski gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (18.11)

Piotr Patkowski, wiceminister finansów, zapowiedział w środę, że rząd zaprezentuje tzw. pakiet antyinflacyjny. To zestaw ustaw, które mają pokryć straty części obywateli wynikające z utraty wartości pieniądza.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Będzie pakiet antyinflacyjny. Zyskają emeryci, renciści i nie tylko

- W ciągu tygodnia rząd i premier Morawiecki przedstawi konkretne postulaty tarczy inflacyjnej. Pakiet osłonowy dla Polaków zarówno tych ubogich energetycznie, jak i milionów polskich rodzin - stwierdził przedstawiciel ministerstwa finansów podczas wystąpienia w Sejmie. 

Patkowski "do tablicy" został wywołany przez opozycję. Koalicja Obywatelska złożyła bowiem wniosek o informację w sprawie "ubożenia społeczeństwa na skutek skokowego wzrostu cen i braku równoważącego go wzrostu dochodów".

Poseł PiS: Zapewnić poduszkę bezpieczeństwa

Sprawę skomentował też Jarosław Krajewski, poseł PiS. - Ten problem dotyczący inflacji jest przez nas dostrzegany i zdajemy sobie sprawę, że środki, o których mówimy, są w budżecie państwa, żeby zapewnić poduszkę bezpieczeństwa, jeśli chodzi o kwestię utrzymania gospodarstw domowych, szczególnie dla najbardziej potrzebujących - stwierdził. 

Nie wiadomo jednak do końca, kiedy pakiet zostanie zaprezentowany przez rząd. Termin prezentacji się bowiem przesuwa. - Są dostępne instrumenty po stronie rządowej. Postaramy się uruchomić je najbliższym czasie. W przyszłym tygodniu o tym poinformuję - stwierdził Morawiecki 5 listopada. Rząd projektu jednak nie przedstawił. W środę 10 listopada sprawę skomentował rzecznik rządu. Planujemy, że w przyszłym tygodniu ogłosimy te rozwiązania. One właściwie są już gotowe, natomiast chodzi o to, żeby pełne wyliczenia były skrupulatnie przeprowadzone - stwierdził Piotr Müller. 

Eksperci: Pomysł rządu to gaszenie pożaru benzyną

Plany rządu dotyczące walki z inflacją skomentowali eksperci. "Potrzebna też korekta polityki budżetowej. Rząd też pompuje mocno inflację. Zamiast ostudzić popyt, działać podażowo, znosić bariery podażowe" - stwierdził w swoim komentarzu  Sławomir Dudek, główny ekonomista Fundacji FOR. 

Podobnego zdania jest ekonomista Krzysztof Kolany. - Wszelkie tego typu zasiłki, dodatki czy inne subsydia z powodu inflacji przypominają gaszenie pożaru benzyną. To jest tylko dolewanie paliwa do tego inflacyjnego ognia - stwierdził cytowany przez "Radio Maryja". 

Więcej o: