Otwarto nowy fragment autostrady A1. Pojedziemy szybciej z Piotrkowa Trybunalskiego do Łodzi

Nowy, 12-kilometrowy fragment wschodniej jezdni autostrady A1 został w piątek oddany do użytku. Kierowcy mogą już korzystać z trasy Tuszyn-Piotrków Trybunalski, z trzema pasami ruchu w kierunku Łodzi i dwoma w odwrotnym.
  • Zobacz zdjęcia z otwartego odcinka autostrady A1. Kliknij "Otwórz galerię" pod zdjęciem głównym

Odcinek Tuszyn-Piotrków Trybunalski został udostępniony dla kierowców dziś o godz. 10:00. To oznacza, że od Piotrkowa Trybunalskiego aż do Gdańska dostępna jest cała szerokość drogi. "Od skrzyżowania z S8 w kierunku Łodzi pojedziemy 12 km jezdni autostradowej o trzech pasach ruchu, a w kierunku odwrotnym będą dostępne dwa pasy ruchu" - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Wkrótce otwarte zostaną kolejne odcinki autostrady A1

Przełożenie ruchu umożliwi wykonawcy tego odcinka wykonanie na jezdni w kierunku Piotrkowa Trybunalskiego docelowego oznakowania poziomego, naprawę barier energochłonnych i uzupełnienie ekranów akustycznych. Na końcu zostaną zdemontowane bariery, które do tej pory rozdzielały przeciwne pasy ruchu na tej jezdni.

GDDKiA przewiduje, że do połowy grudnia br. zostanie oddany do użytku 3-kilometrowy odcinek A1. Chodzi o odcinek między węzłami Piotrków Trybunalski Zachód i Piotrków Trybunalski Południe, gdzie kierowcy pojadą całą szerokością jezdni w kierunku Łodzi, a w kierunku odwrotnym dwoma pasami. W ciągu kolejnych dwóch tygodni udostępnione zostaną pozostałe pasy ruchu i kierowcy będą w pełni korzystali z całego, blisko 16-kilometrowego odcinka od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego.

Śmiałe plany GDDKiA. "Z Gdańska do granicy Czech w ok. 5 godzin"

"Jeszcze przed końcem roku podobne zmiany w organizacji ruchu planowane są także na odcinku Kamieńsk-Radomsko" - zapowiada GDDKiA. Kierowcy skorzystają z pełnego, trzypasowego przekroju jezdni w kierunku Częstochowy, a później także na jezdni w kierunku Łodzi. Trzema pasami ruchu w kierowcy pojadą również na udostępnionym jako pierwszym, w przekroju dwujezdniowym, 13-kilometrowym odcinku od Radomska do Kruszyny na terenie woj. śląskiego.

Jeszcze przed końcem roku udostępniona zostanie również druga jezdnia od Kruszyny do początku obwodnicy Częstochowy, wraz z drugim wiaduktem nad linią kolejową w sąsiedztwie węzła Częstochowa Północ. Na tym fragmencie kierowcy pojadą trzema pasami w kierunku Łodzi, a później także w stronę Częstochowy. Zatem jeszcze w tym roku kierowcy na A1 pomiędzy Tuszynem i obwodnicą Częstochowy zyskają łącznie blisko 56 km dwujezdniowej trasy, o trzech pasach ruchu w każdym kierunku. 

"Do końca roku planujemy także oddanie pierwszego fragmentu drugiej jezdni na odcinku Piotrków Trybunalski-Kamieńsk. O ile aura nie pokrzyżuje naszych zamiarów, kierowcy powinni dostać do dyspozycji pięciokilometrowy odcinek zachodniej jezdni od węzła Piotrków Trybunalski Południe w kierunku Częstochowy" - podaje GDDKiA. Na przyszły rok pozostanie jeszcze ok. 19 km, a realizacja odcinka Piotrków Trybunalski-Kamieńsk zakończy się w III kw. 2022 roku. "Tym samym autostradą A1 kierowcy pojadą z okolic Gdańska do granicy z Czechami w czasie ok. pięciu godzin z przerwą na odpoczynek" - czytamy w komunikacie.

Zobacz wideo Zachodniopomorskie. Policja kontroluje drogi z drona. Oto zarejestrowane wykroczenia

Przebudowa A1 dofinansowana ze środków UE

Łączny koszt prac budowlanych związanych z przebudową ponad 80 km starych odcinków drogi, A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy, to ponad 2,8 mld zł. Blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Więcej o: