To będą najdroższe święta od lat. Za co zapłacimy więcej? Ekonomistka: Inflacja minimum 10 proc.

Przed nami najdroższy grudzień i zarazem najdroższe święta od lat. Coraz wyższe rachunki za paliwa, energię i artykuły spożywcze to tylko wierzchołek góry lodowej. Co może zdrożeć jeszcze w najbliższych tygodnia? Posłuchaj fragmentu środowego "Studia Biznes".

Główny Urząd Statystyczny podał, że październikowa inflacja wyniosła 6,8 proc. W domowym budżecie odczuwa ją 90 proc. Polaków - wynika z sondażu zleconego przez RMF FM i "Dziennik Gazetę Prawną". Z innego badania wynika jednak, że nie wszyscy rozumieją, na czym inflacja polega. Opublikowała je Alicja Defratyka, ekonomistka i autorka projektu ciekaweliczby.pl. "Prawie co czwarty Polak (23 proc.) nie rozumie wpływu inflacji na wartość nabywczą pieniądza. Najwięcej takich osób jest w elektoracie PiS (22 proc.), wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej takich osób jest 9 proc., a Polski 2050 Szymona Hołowni -14 proc." — napisała ekspertka.

Inflacja doskwiera Polakom od miesięcy, a przed nami najdroższe święta od lat. Co i o ile może zdrożeć? - Na początku roku czeka nas jeszcze wyższa inflacją, ja obstawiam nawet dwucyfrową (minimum 10 proc.), ponieważ wchodzi w życie Polski Ład, który mocno uderzy po kieszeni osoby, które lepiej zarabiają i szczególnie przedsiębiorców, a jak wiadomo, przedsiębiorcy będą chcieli te koszty sobie jakoś odrobić, więc będą przerzucali te rosnące koszty właśnie na klientów - mówiła w "Studiu Biznes" Alicja Defretyka. Posłuchaj fragmentu.

Zobacz wideo Co może zdrożeć? Ekspertka wyjaśnia

Adam Glapiński o walce z inflacją

- Nasze działania mają zapewnić, że mimo utrzymującego się przez kilka miesięcy przyspieszonego wzrostu cen, inflacja w średnim okresie obniży się do poziomu zgodnego z naszym celem - podkreślał Adam Glapiński, prezes NBP, w wywiadzie dla magazynu "Kapitał Polski".

- […] nasze decyzje o podwyżce stóp procentowych nie były odpowiedzią na obecne, podwyższone odczyty inflacji. Bo na nie nic nie możemy poradzić. Podnosząc stopy procentowe, chcieliśmy zapobiec utrwaleniu się inflacji na podwyższonym poziomie w średnim okresie. Zrobimy wszystko, co konieczne, aby w średnim okresie inflacja powróciła do poziomu zgodnego z naszym celem - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w wywiadzie.

Prezes NBP dodał, że "jeśli chodzi o przyszłe decyzje w polityce pieniężnej, to będą one nakierowane na osiągnięcie naszego średniookresowego celu inflacyjnego". Glapiński podkreślił, że decyzje NBP są i będą dostosowane do zmieniającej się sytuacji gospodarczej oraz prognoz makroekonomicznych.

Więcej o: