Nieoficjalnie: ZUS chce mniej pieniędzy od państwa. Jest pewne "ale". Środków w przyszłości zabraknie

ZUS, wedle nieoficjalnych informacji, zamierza zrezygnować ze sporej części dotacji budżetu państwa. W kieszeni państwa ma zostać pokaźna fortuna - ale nie na długo.
Zobacz wideo Dr Konstanty Szułdrzyński gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (22.11)

ZUS potrzebuje mniej pieniędzy od państwa. Środki, o które występuje, ma być wyraźnie mniejsza - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna". 

ZUS liczy wpływy ze składek, budżet świętuje

Dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego ZUS wypłaca m.in. należne nam emerytury, renty oraz zasiłki chorobowe, może być w tym roku o 19,5 mld zł niższa, niż zakładano - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Powody to duża "sciągalność" składek - pracodawcy płacą je za pracowników lepiej niż planowano. 

Druga przyczyna, to, jak podaje "DGP", lepsza sytuacja pandemiczna. Liczba ubezpieczonych jest większa niż przed uderzeniem epidemii COVID-19. Zapowiadało to stanowisko przedstawione przez prezeskę ZUS Gertrudę Uścińską w połowie roku. - Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w pierwszym półroczu br., mimo że nadal pod wpływem pandemii COVID-19, była zdecydowanie lepsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Stopniowe znoszenie obostrzeń epidemicznych pozytywnie wpłynęło na wiele obszarów działalności gospodarczej - stwierdziła cytowana przez dziennik. 

ZUS-owi pomaga też  wzrost wynagrodzenia minimalnego oraz innych pensji wysokość wpłat, a także działający od kilku lat system e-składka. Płatnik wykonuje teraz tylko jeden przelew na jedno konto. Wcześniej, składki trzeba było rozdzielać, co było powodem wielu pomyłek.

Czwarta fala na świecieŚwiat tonie w IV fali pandemii. Skok liczby zakażeń w innych krajach [ZDJĘCIA]

Deficyt będzie rosnąć

Dobre dane dotyczące składek nie świadczą jednak, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych nie będzie w niedalekiej przyszłości znacznie większym obciążeniem dla budżetu. Do roku 2025 liczba osób w wieku produkcyjnym - a zatem i odprowadzających składki - zmniejszy się o 800 tys. 

Według prognoz potrzeby FUS-u mają rosnąć. - W Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zabraknie [...] w 2022 r. - 65,7 mld zł, w 2023 r. - 68, 2 mld zł, w 2024 r. - 70 mld zł, a w 2025 roku - 72 mld zł. Oznacza to, że w ciągu 5 lat z podatków będzie trzeba sfinansować dodatkowo (oprócz składek) ponad 340 mld zł - wyjaśnił w rozmowie z portalem Prawo.pl dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego Sp. z o.

Pandemia koronawirusa. Slumsy na obrzeżach Harare. Zimbabwe, Afryka, 17 listopada 2021Afryka unika katastrofy COVID-19. Ekspert: Dzieje się coś "tajemniczego"