Emerytury. Nawet 3 tys. zł dodatku dla byłych działaczy opozycji. W kolejce strażacy

Polski parlament szykuje bardzo wysoki dodatek emerytalny dla byłych działaczy opozycji. W kolejce czekają również dodatki dla strażaków.

Jak donosi Fakt.pl w parlamencie politycy zajmują się kwestią emerytur. Na dodatkowe środki mogą liczyć byli działacze opozycji oraz strażacy. 

Zobacz wideo O fotografii biznesowej w przystępnych słowach. "Coraz bardziej zależy im na ludzkiej twarzy"

Emerytury. 3 tys. zł dodatku emerytalnego dla działaczy opozycji

Sejm przegłosował ustawę, która zapewni 3 tys. zł jednorazowego dodatku emerytalnego. Taką kwotą mają otrzymać osoby o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub represjonowane z powodów politycznych. Dodatek trafi do osób, które będą miały taki status do 31 grudnia 2021 roku. Można go uzyskać na podstawie decyzji szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

Więcej na temat finansów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl 

Dodatek trafi na konto automatycznie, nie ma więc potrzeby składania o niego wniosków. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, 3 tys. zł zostanie wypłacone do 31 marca 2022 roku. Obecnie zajmuje się nią Senat. 

Dodatek dla strażaków. 200 zł więcej do emerytury

W parlamencie czeka również ustawa wprowadzająca dodatki dla strażaków. 200 złotych więcej do emerytury ma przysługiwać tym emerytom, którzy służyli w Ochotniczej Straży Pożarnej. Liczy się również staż pracy w formacji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwraca uwagę, że w przypadku kobiety wystarczy pełnienie służby przez 20, a w przypadku mężczyzn przez 25 lat.

Wniosek o dodatek, będzie za to musiał złożyć emerytowany ratownik służący w Ochotniczej Straży Pożarnej. Ale nie w ZUS. Wniosek trzeba dostarczyć do powiatowego lub miejskiego komendanta straży pożarnej, ponieważ świadczenie nie będzie wypłacane bezpośrednio przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Za wypłaty odpowiada Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Jest to comiesięczny i dożywotni dodatek emerytalny. 

Więcej o: