Słowa premiera nie zatrzymają upadku złotego. Inwestorzy wycofują kapitał z Polski

We wtorek premier Mateusz Morawiecki próbował słownie zatrzymać przecenę złotego. "Niestety zrobił to w swoim stylu. Nieudolnie. Lecimy dalej" - skomentował Andrzej Domański, ekonomista, wykładowca Uczelni Łazarskiego.

Więcej na temat inflacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Domański opublikował wykres, na którym widać słabnącą pozycję złotego wobec amerykańskiego dolara. 

Do publikacji Andrzeja Domańskiego odniósł się Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej. "Wartość złotego 5 godzin po słownej interwencji premiera pokazuje całkowity brak zaufania inwestorów do tego rządu. Ucieczka kapitału z Polski trwa" - czytamy w jego tweecie.

Co próbuje nam wmówić premier?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że znaczna część rozwiązań zawartych w tarczy antyinflacyjnej ma zostać wdrożona jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Mateusz Morawiecki i Michał DworczykPrzyjaciel Morawieckiego potwierdza: te maile do Dworczyka są autentyczne

Szef rządu mówił na konferencji prasowej, że tarcza antyinflacyjna praktycznie jest gotowa. - Na pewno będziemy chcieli ją, czy znaczne jej części wdrożyć jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia - zapowiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że będzie ona zawierała takie elementy jak "obniżenie akcyzy na nośniki energii". To właśnie nośniki energii - jak zaznaczył szef rządu - są współodpowiedzialne za gwałtowne wzrosty cen.

Zobacz wideo Zgorzelski: Premier Morawiecki nie przekonał do siebie twardego PiS-u

Morawiecki: Inflacja historycznie wysoka

Premier dodał, że inflacja dotyczy wielu krajów. - W ogromnej większości krajów Europy inflacja jest historycznie wysoka w porównaniu do ostatnich 20 czy 30 lat, a za te ceny, wysokie ceny energii odpowiada Gazprom i Rosja, odpowiada Nord Stream II, odpowiadają ci w Europejskiej Partii Ludowej - powiedział Mateusz Morawiecki. Zdaniem szefa rządu członkowie Europejskiej Partii Ludowej nie tylko nie zablokowali Nord Stream II, ale wręcz sprzyjali jego wybudowaniu.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2021 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 6,8 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Bon energetyczny

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła niedawno o planach wprowadzenia dodatku energetycznego.

Anna MoskwaMinisterka klimatu potwierdza: Będzie bon energetyczny. Dla kogo?

Wyjaśniła, że chodzi o to, by grupy w najtrudniejszej sytuacji finansowej nie zostały dotknięte zmianami widocznymi na rynku. Dodała, że dodatek energetyczny dla odbiorców wrażliwych energii obejmie grono nieco szersze, niż wcześniej planowano - informuje Polska Agencja Prasowa.

- Dokonaliśmy kilku uzupełnień, by na pewno nikogo nie wykluczyć i objąć dodatkiem energetycznym wszystkie grupy potrzebujące - zapewniła. Szczegóły rozwiązania resort ma zaprezentować wkrótce.

Jezioro Tuz w TurcjiByło jezioro, nie ma jeziora. Różowe wody Tuz wyschły zupełnie

Więcej o: