Nord Stream 2. USA nakładają kolejne sankcje wymierzone w Rosję

Nord Stream 2 jest gotowy na otwarcie. Wokół gazociągu piętrzą się jednak kolejne problemy. USA znów nałożyły sankcję na podwykonawców.

Stany Zjednoczone nałożyły kolejne sankcje w związku z gazociągiem Nord Stream 2. Jak powiedział sekretarz stanu Anthony Blinken, sankcje obejmą powiązaną z Rosją firmę Transadria i należące do niej statki. Były one wykorzystane przy budowie gazociągu.

Nord Stream 2. USA chcą "przeciwdziałać szkodliwym działaniom Rosji"

Sekretarz stanu dodał, że amerykański rząd jest przeciwny tej inwestycji, czego wyrazem są sankcje.

Współpracujemy z Niemcami i innymi sojusznikami i partnerami, aby zredukować ryzyko, jakie stwarza gazociąg dla Ukrainy i państw wschodniej flanki NATO i Unii Europejskiej. Będziemy przeciwdziałać szkodliwym działaniom Rosji, także w sferze energii

- zapowiedział amerykański sekretarz stanu. 

Więcej o sytuacji międzynarodowej przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Nord Stream 2. Gdy nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o pieniądze? Nie zawsze. "To pułapka" [OKO NA ŚWIAT]

Gazociąg Nord Stream 2 łączy Rosję z Niemcami. Polska i część krajów europejskich sprzeciwia się jego uruchomieniu, twierdząc, że uzależni on Europę od dostaw rosyjskiego gazu ziemnego i pozwoli Moskwie na wywieranie nacisku na państwa zachodnie.

Morawiecki: Nord Stream 2 odpowiedzialny za inflację

W poniedziałek 22 listopada premier Mateusz Morawiecki mówił o tarczy inflacyjnej. Znaczna część zawartych w niej rozwiązań ma zostać wdrożona jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Premier wspomniał również o przyczynach rosnących cen.

- W ogromnej większości krajów Europy inflacja jest historycznie wysoka w porównaniu do ostatnich 20 czy 30 lat, a za te ceny, wysokie ceny energii odpowiada Gazprom i Rosja, odpowiada Nord Stream 2, odpowiadają ci w Europejskiej Partii Ludowej - powiedział Mateusz Morawiecki.

Zdaniem szefa rządu członkowie Europejskiej Partii Ludowej nie tylko nie zablokowali Nord Stream 2, ale wręcz sprzyjali jego wybudowaniu.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2021 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 6,8 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Więcej o: