Wielka Brytania. Upadnie duży dostawca energii? Powodem wysokie ceny hurtowe

Bulb, siódmy największy dostawca energii w Wielkiej Brytanii, może upaść w ciągu kilku dni. Firma wprowadzi specjalną administrację, aby chronić klientów przed ewentualnymi zmianami w dostawach. Z powodu kryzysu energetycznego od sierpnia br. upadło już 22 brytyjskich dostawców energii.

Firma Bulb rozpoczęła swoją działalność w 2015 r. Do tego czasu zyskała 1,7 mln klientów i stała się siódmym co do wielkości dostawcą energii w Wielkiej Brytanii. Teraz grozi jej upadek.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Ukończono układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe Budowa Baltic Pipe - podmorska część gazociągu ułożona. Są zdjęcia

Wielka Brytania. "Ceny hurtowe poszybowały w górę i są bardzo niestabilne"

Duży brytyjski sprzedawca gazu i energii elektrycznej zapowiedział w poniedziałek (22 listopada) wprowadzenie "specjalnej administracji". Ruch ten ma ochronić klientów firmy przed ewentualnymi zmianami w dostawach oraz ich salda kredytowe.

"Specjalna administracja ma na celu ochronę klientów dużego dostawcy energii, który stał się niewypłacalny. Specjalny administrator jest zobowiązany przez rząd na mocy ustawy energetycznej z 2011 r. do kontynuowania dostaw energii do klientów i będzie chronił salda kredytowe klientów. Proces mianowania specjalnych administratorów jeszcze się nie zakończył, ale oczekujemy, że zostaną oni wyznaczeni wkrótce" - czytamy w komunikacie firmy Bulb.

Spółka wskazuje na rosnący kryzys energetyczny w Wielkiej Brytanii i na całym świecie oraz tłumaczy, że z powodu ustalonych limitów cenowych mających chronić klientów dostawcy dostarczają energię ze znacznymi stratami.

"Ceny hurtowe poszybowały w górę i nadal są bardzo niestabilne. Niedobór dostaw gazu w połączeniu z niższym eksportem z Rosji i zwiększonym popytem sprawia, że pozostają one wysokie i nieprzewidywalne" - czytamy w komunikacie.

Węgiel (zdjęcie ilustracyjne) Portugalia. Koniec produkcji energii elektrycznej z węgla. "Historyczny dzień"

Wielka Brytania. Nadchodzi kolejny upadek dostawcy energii?

W poniedziałek (22 listopada) prowadzone były rozmowy między brytyjskim rządem a największym zabezpieczonym wierzycielem firmy Bulb. Spółka ma niedługo powołać syndyków masy upadłościowej, a jej upadek może nastąpić w ciągu dni - podaje Sky News. Stacja dowiedziała się również, że rząd i brytyjski regulator rynku energii Ofgem prowadzą rozmowy z Sequoia Economic Infrastructure Income Fund w sprawie 50-milionowej pożyczki dla Bulb.

Od początku sierpnia 2021 r. z powodu rekordowych cen hurtowych energii upadło już 22 brytyjskich dostawców energii - zauważa "Financial Times".

Zobacz wideo Dr Kassenberg: W UE można zaoszczędzić 60% energii, to tzw. negawaty
Więcej o: