Teoria względności Alberta Einsteina sprzedana. Rekordowa kwota na aukcji za manuskrypt

Rękopis Alberta Einsteina i Michele Besso opisujący teorię względności został sprzedany na aukcji w Paryżu za 11 mln euro. To rekordowa kwota za dokument naukowy z autografem.

54-stronicowy dokument, znany jako "rękopis Einsteina-Besso", powstał między czerwcem 1913 r. a początkiem 1914 r. Napisał go Albert Einstein i jego wieloletni przyjaciel oraz współpracownik, szwajcarsko-włoski inżynier Michele Besso. Zawarto w nim obliczenia poprzedzające opracowanie teorii względności.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Rękopis Einsteina sprzedany za 11 mln euro

Manuskrypt trafił na aukcję, która odbyła się we wtorek 23 listopada w paryskim domu aukcyjnym Christie's i został sprzedany za 11 mln euro. To rekordowa kwota - za dokument naukowyo z autografem nigdy nie zapłacono więcej - podkreśla BBC. Sprzedany dokument to jeden z zaledwie dwóch materiałów pokazujących prace fizyka teoretycznego i laureata Nagrody Nobla nad jego przełomowym dziełem naukowym.

- Einstein zachował bardzo niewiele notatek, więc sam fakt, że rękopis przetrwał i trafił do nas, czyni go niezwykłym - powiedział Vincent Belloy, ekspert ds. ksiąg i manuskryptów domu aukcyjnego Christie's, cytowany za BBC.

Albert Einstein, twórca teorii względności

Albert Einstein, słynny fizyk teoretyk i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za 1921 rok, opublikował w czasopiśmie naukowym "Annalen der Physik" w 1905 r. swoje prace dotyczące teorii względności. 10 lat później Einstein ogłosił członkom Pruskiej Akademii Nauk w Berlinie ukończenie prac nad jego ogólną teorią względności.

Oprócz rękopisu przechowywanego w Archiwum Alberta Einsteina na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie rękopis Einsteina-Besso jest jedynym zachowanym dziełem opisującym genezę ogólnej teorii względności. Dokument próbuje wyjaśnić anomalię w orbicie Merkurego za pomocą wersji równań, których Einstein używał do udowodnienia swojej ogólnej teorii względności.

Einstein i Besso próbowali potwierdzić, że peryhelium Merkurego zmienia się powoli w czasie z powodu krzywizny czasoprzestrzeni. Jednak obaj naukowcy popełnili kilka błędów w rękopisie, a Albert Einstein później zdał sobie sprawę, że równania nie są jeszcze do końca poprawne.

Zobacz wideo Osiem historii, dziesiątki bohaterów i jedna aplikacja. "Planeta Singli" w wersji serialowej podbije wasze serca
Więcej o: