54-stronicowy dokument, znany jako "rękopis Einsteina-Besso", powstał między czerwcem 1913 r. a początkiem 1914 r. Napisał go Albert Einstein i jego wieloletni przyjaciel oraz współpracownik, szwajcarsko-włoski inżynier Michele Besso. Zawarto w nim obliczenia poprzedzające opracowanie teorii względności.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl
Manuskrypt trafił na aukcję, która odbyła się we wtorek 23 listopada w paryskim domu aukcyjnym Christie's i został sprzedany za 11 mln euro. To rekordowa kwota - za dokument naukowyo z autografem nigdy nie zapłacono więcej - podkreśla BBC. Sprzedany dokument to jeden z zaledwie dwóch materiałów pokazujących prace fizyka teoretycznego i laureata Nagrody Nobla nad jego przełomowym dziełem naukowym.
- Einstein zachował bardzo niewiele notatek, więc sam fakt, że rękopis przetrwał i trafił do nas, czyni go niezwykłym - powiedział Vincent Belloy, ekspert ds. ksiąg i manuskryptów domu aukcyjnego Christie's, cytowany za BBC.
Albert Einstein, słynny fizyk teoretyk i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za 1921 rok, opublikował w czasopiśmie naukowym "Annalen der Physik" w 1905 r. swoje prace dotyczące teorii względności. 10 lat później Einstein ogłosił członkom Pruskiej Akademii Nauk w Berlinie ukończenie prac nad jego ogólną teorią względności.
Oprócz rękopisu przechowywanego w Archiwum Alberta Einsteina na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie rękopis Einsteina-Besso jest jedynym zachowanym dziełem opisującym genezę ogólnej teorii względności. Dokument próbuje wyjaśnić anomalię w orbicie Merkurego za pomocą wersji równań, których Einstein używał do udowodnienia swojej ogólnej teorii względności.
Einstein i Besso próbowali potwierdzić, że peryhelium Merkurego zmienia się powoli w czasie z powodu krzywizny czasoprzestrzeni. Jednak obaj naukowcy popełnili kilka błędów w rękopisie, a Albert Einstein później zdał sobie sprawę, że równania nie są jeszcze do końca poprawne.